İş Sağlığı Ve Güvenliği Çalışma Hayatımızın Vazgeçilmezi Olmalı

İş sağlığı ve güvenliği hayatımızda büyük önem taşıyan en önemli meselelerin başında yer alan ciddi bir kavramdır.

as
Video için play'e tıklayın

İş Sağlığı ve Güvenliği: Uzmanı Mehmet Dilek, İş Sağlığı ve Güvenliği Üzerine Bir Röportaj gerçekleştirdik. İşte her yönüyle İş Sağlığı ve Güvenliği:

Şanlıurfa’ya baktığımız zaman açıkçası alışa gelmiş bir çalışma prensibi olduğunusöyleyenİş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Mehmet Dilek, “İş sağlığı ve güvenliği açısından baktığımız zaman çalışanların çoğu sisteme uyum sağlanmıyor, bundan dolayı çalışanlar hatta yapmaya meyilliler. İş kazaların analizi yapıldığında iş kazların % 0.03 sıklığında tehlikeli kaza meydana geliyor yani sonucu ağır bir kaza meydana geliyor, geri kalan % 97.07 kısmı ise kaza oluşmuyor. Urfa’daki meydana gelen kazalarda ise durum yine aynıdır” dedi

Merhaba, Mehmet bey Bize İş Sağlığı ve Güvenliğinden Kısaca Bahseder misiniz?

İş sağlığı ve güvenliği hayatımızda büyük önem taşıyan en önemli meselelerin başında yer alan ciddi bir kavramdır. Çalışma hayatımızın vazgeçilmezi olan iş sağlığı ve güvenliğinin tanımını yapacak olursak. “İşyerlerinde işin yürütülmesiyle ile ilgili olarak oluşan tehlikelerden, zağlığa zarar verebilecek koşullardan korumak ve daha iyi bir çalışma ortamı yaratmak amacıyla yapılan sistemli çalışmalardır diyebiliriz.

İş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının amacı nelerdir?

Uzmanı Mehmet Dilek: Çalışma hayatında oluşacak iş kazalarının önlenmesi ve olumsuz çalışma koşullarının iyileştirmesi amaçlanmaktadır. Çünkü oluşacak güvenli çalışma ortamında verimlilik artar, üretim kayıplarının azalmasını sağlar. Yani iş sağlığı ve güvenliği ile verimlilik el ele giden iki kavramdır.

İş sağlığı ve güvenliği yasasana göre işveren ve çalışanların yükümlükleri nelerdir?

Uzmanı Mehmet Dilek: İşveren, işyerinde veya yapılan işle alakalı olarak oluşacak tehlike ve riskleri ortadan kaldırmak veya önlem almak için gerekli çalışmaları yapmakla sorumludur. Buna bağlı olarak sağlık muayeneleri, eğitimler, bakım, kontrol, talimatlar vb. çalışmaların yapılmasından işveren sorumludur. Çalışanlar ise işyerinde yapılan iş sağlığı ve güvenliği uygulamalara uymakla yükümlüdür.

İş sağlığı ve güvenliği yasası kapsamında hangi işyerleri iş sağlığı ve güvenliği hizmeti almak zorundadır?

Uzmanı Mehmet Dilek: 2012 yılında çıkan 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu kapsamında tüm işyerleri yapılan esas için niteliğine göre 3 temel tehlike sınıfına ayrılmıştır. Tüm tehlike sınıfları için iş sağlığı ve güvenliği kanunu kapsamında risk değerlendirmesi, acil durum planlanması, iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri, mesleki eğitimler, yangınla mücadele, iş sağlığı ve güvenliği talimatları, vb. uygulamaların yaptırılması gerekmektedir. Ayrıca çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma zorunluğu 2020 yılına ertelenmiştir. Burada çok karıştırılan konu olarak az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için kanun ertelenmiş sadece iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma yükümlüğü ertelenmiştir.

Şanlıurfadiğer ilerimize göre iş kazalarıdaha fazladır. Siz iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Uzmanı Mehmet Dilek: Şanlıurfa için konuşacak olursak açıkçası alışa gelmiş bir çalışma prensibi var. Çalışanları az önce bahsettiğimizde iş sağlığı ve güvenliği çalışmalıdır diyoruz ama çok fazla kişi sisteme uyum sağlanmıyor, bundan dolayı çalışanlar hatta yapmaya meyilliler. İş kazaların analizi yapıldığında iş kazların % 0.03 sıklığında tehlikeli kaza meydana geliyor yani sonucu ağır bir kaza meydana geliyor, geri kalan % 97.07 kısmı ise kaza oluşmuyor. Urfa’daki meydana gelen kazalarda ise durum yine aynıdır, yanlış uygulamalar yapılmakta bunların kazaya dönüşme ihtimali ise az önce bahsettim % 1 bile değil. Esasında eğitimlerin sıklaşması, işverenlerin de eğitilmesi gerekmekte. Biz her defasında çalışanlar eğitim yönünde değerlendirdiğimiz için ilk önce işverenleri de eğitim verilmelidir eğitime tabi tutulmalı, bilinçlendirmeli ve farkındalık oluşturması gerekiyor, aksi takdirde sonuç hiçbir zaman değişmez, yasa devamlı çıkar.

İş sağlığı ve güvenliği eğitim veriliyor mu?

Uzmanı Mehmet Dilek: Şanlıurfa’da kamu kurumları eğitim yönünde üzerine düşmekte, fakat özel sektörler için konuşacak olursak; özel sektör de söyle bir durum yaşıyoruz, işveren eğitime dâhil bir süreçte gerçekleşiyor. İşverenler bu konu da biraz faklı tutum izliyorlar, sürelerin kısalması, esas mesajın verilmesi yeterli oluyor. Eğitimde de mevzuatta da belirdiği üzere süreleri uzundur. Neden dolayı, yapılan işin niteliğine inmek gerekiyor, çünkü her işin konumundaki işler tehlikeli oluyor. Kamu kurumlarda Mevzuat gereği 2020 yılına kadar etlenmiş durumda uzman ve doktor çalışmasında ertelenmiş. Eğitimde kast etmek isteğimiz şey, çok teknik konulara inmiyoruz. Tabi işin tekniğine göre işin tekniğine göre iniyoruz, örnek kaynak gazları, nasıl ki evde kullandığımız gazları açık bıraktığımızda sonuçta bir tehlike saçıyorsa, işyerinde de aynı şey geçerli. Çok temel şeylerde hata yaptığımız için kazaya sebebiyet veriyoruz, verdiğimiz eğitimde de temel şeyler üzerinde duruyoruz zaten. Temeli sağlam verebilsek, yâda karşı tarafta sağlam alabilirse eğer kazaların büyük birçoğunu engellemiş oluruz.

İstatistiklere baktığımızda iş kazalarında az sayıda da olsa göçmenler var siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Uzmanı Mehmet Dilek: Göçmenler konusunda yasa açık bir şekilde ifade ediyor, göçmenlerin çalışılması ile ilgili yasal brüttürler var yasal pörsüdüler yerine getirildiği zaman çalışamıyor sonuçta. Çalışanların dini, ili, ırkı yoktur, fakat Türkiye şartlarında biraz maliyetten dolayı yabancı çalıştırma oluşuyor. İstatistikler de mutlaka yer alır, oranlara bakıldığı zaman yabancı uyruklu olmaları ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması arasında bir fark yok çünkü işyerindeki uygulamalar çok çalışanları ilgilendirmesi gerekiyor.

İşveren hangi durumlarda sıkıntı yaşar?

Uzmanı Mehmet Dilek: İşveren tabi ki kaza durumun da sıkıntı yaşar, yaralanmalı kazalarda sıkıntı yaşar. Bu sıkıntılar hem kanuni durumu var hem de vicdani durumu var, vicdani durumu herkes özeleştirisini yapar fakat kanun boyutuna baktığımız zaman kanun da açık olarak belirtilmiştir, sorumluluklar vardır. Tabi bunlar müfettişlerin ve hukukun vereceği kararlardır, şöyle bir şey de var çalışanlar kendilerine gelecek zararlarda çok büyük çapta tazminat davaları oluşuyor, kamu kurumların verdiği cezalar dışında. Bir kazanın olduğu bir yerde imhalar de var otomatik men. Kazların %98’de ihmal var, %2’de ise alınan önlemler var, ihmal olduğu zaman da mevzuat gereği de kuralar çok katı olur.

İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinden hangi işyerleri istisna tutuldu?

Uzmanı Mehmet Dilek: 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kapsamında;

Fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerlerindekiler hariç Türk silahlı kuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve milli istihbarat teşkilatı müsteşarlığı faaliyetleri

Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetleri.

Ev hizmetleri

Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar.

Hükümlü ve tutuklulara yönelik ve meslek edindirme faaliyetleri istisna tutulmuştur

İşveren iş sağlığı ve güvenliği ve kanunu kapsamında hizmet almaz ise yaptırımlar nelerdir?

Uzmanı Mehmet Dilek: 6331 sayılı kanunda madde uygulamalar ve uygulamaları yerine getirmeyen işyerlerine uygulanacak cezalar yer almaktadır. Ceza tutarları yüksek tutarlarda ve tüm işyerlerini ilgilendirmektedir. Kanunu uygulamasında caydırıcılık oluşturmak için ceza tutarları yüksek belirlenmiştir. Kanunun uygulamasında çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı sorumlu olduğundan bakanlık, SGK ve İŞKUR müdürlüklerine bağlı müfettişler aracılığı ile teftişler yapılmaktadır.

HABER:

AYHAN KESİCİ

13 Kasım 2018 -

urfanatik.com son bir ayda 955.652 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Korona gündemden düştükten sonra hangi sektör en çok değişime uğrayacak?