‘Siverek’in Adını Türkiye’de Sporla da temsil Etmek İstiyoruz’

Urfanatik Gazetemiz yazarlarından Arzu Kılıç hemşerilerine hizmet vermek isteyen projeleriyle Siverek'e katkı sunmak isteyen Diyarbakır Siverek Derneği Başkanı Burhan Erol

YAZARIMIZ ARZU KILIÇ SORDU BURHAN EROL CEVAPLADI

Sevgili okurlar; Gazetecilik ve yazarlık bir birinden farklı alanlar olarak görülse de bir elin parmakları misali yan yanadır.

Bilindiği gibi, uzun bir zamandan beridir urfanatik.com gazete ve internet haber sitesinde memleketime katkı sağlamak amacıyla yazılar yazıyorum. Bu gün ilk kez gazeteciliğe el atarak memleketim için bir röportaja imza atmak istiyorum.

Günümüzde derneklerin bir çoğu siyasete alet edilerek, çıkar amaçlı kullanılıp rant elde etmeye çalışıp asıl amacından uzaklaşmıştır. Hepimizin bildiği gibi bu yönüyle çalışan dernekler uzun vadede ayakta duramamakta zamanla çöküşü yaşamaktadır. Farklı emellere hizmet etmemesi adına dernek yönetimi ve duruşu çok önemlidir.

Burhan Erol, dernekçilik kavramına yeni bir soluk getirip, bireysel kazanım ve çıkarlarını bir yana koyarak topluma nasıl faydalı olacağı yönünde projeler geliştirdi. Ortak yaşam alanında desteğin, paylaşmanın ne kadar önemli olduğunu bizlere hatırlattı.

Toplumumuzda derneklerde eğitim, sanatsal-bilimsel çalışmalar yeteri derecede yapılmıyor. Burhan Erol özellikle çocuklar için yaptığı çalışmalarda işin eğitim, spor yönünü de ele alarak, imkânlar doğrultusunda projelerini hayata geçirerek üyelerin ve halkın beğeni, tebrik, teşekkür takdirlerini aldı.

Diyarbakır Siverekliler Derneği Burhan Erol, imkân ve şartlar doğrultusunda kültürünü, geleneklerini kaybetmeden topluma faydalı hizmetler sunmaya devam etmektedir. Temel felsefesinde sevgiye saygıya dayalı olan yönetim sürecinde topluma özellikle çocuklara daha faydalı projeler geliştirmek adına çalışmalara ağırlık vermektedir.

Arzu Kılıç; Bize biraz Burhan Erol’u anlatır mısınız?

Burhan Erol; 16.03.1966 SİVEREK ‘te doğdum. Üniversite ‘yi bitirdikten sonra Diyarbakır ‘da Mali müşavirlik yapmaya başladım ve 34 yıldır da mali müşavirlik yapıyorum. Evli ve dört çocuğum babasıyım. Yaklaşık 45 yıldır Diyarbakır’da ikamet ediyorum.

Arzu Kılıç; Diyarbakır Siverekliler derneği ne zaman kimler tarafından kuruldu?

Burhan Erol; Diyarbakır Siverekliler Derneği 1988 yılında rahmetli Kerim Kıran ve Mehmet Ali Ağırmat’lı önderlikleriyle kuruldu.

Arzu Kılıç; Derneği hangi yılda devraldınız ilerleyen süreçte devam etmek istiyor musunuz?

Burhan Erol; Dernek yönetimine 2012 yılında ben ve arkadaşlarım seçildik, aynı kadroyla devam etmekteyiz. Önümüzdeki yıllarda süreç neyi gösterir bilinmez, bizlerden daha iyi yapan olursa veya aday çıkarsa bırakırım. Önemli olan memleketimiz için faydalı çalışmalar yapılmasıdır, bunu ben veya başkası yapmış fark etmez ortada bir başarı olsun yeter.

Arzu Kılıç; Bazı illerde Siverek Derneği mevcut, dernekler arası iletişiminiz nasıl planladığınız ortak çalışmalar var mı?

Burhan Erol; Diğer illerde bulunan derneklerimizin değerli yöneticileri bir takım çalışmalar yapıyor. Ortak bir proje oluşturup hayata geçirmeyi çok isterim. Unutmayalım birlikten kuvvet doğar. Ayrıca Ankara ve Bursa derneğimizin yıllar önce kapatılması ve hala açılmaması bizleri çok üzdü. Sizin aracılığınızla Ankara ve Bursa’da bulunan değerli hemşerilerimize seslenmek istiyorum; Şartları müsait hemşerilerimizin konuyla ilgilenmesini ve en kısa zamanda derneğin kaldığı yerden faaliyete geçirmesini rica ediyorum.

Arzu Kılıç; Farklı faaliyet ve girişimlerde bulunduğunuzu, kurduğunuz basketbol takımlarını ve şampiyonluklarını biliyoruz. Bize süreci anlatır mısınız?

Burhan Erol; Diyarbakır Siverekliler Derneği olarak spor dallarında Diyarbakır’da ve takip eden süreç içinde Türkiye’de Siverek’imizin adını temsil etmek ve varlığımızı her alanda olduğu gibi, spor faaliyetlerinde de gösterebilmek için; Diyarbakır Siverek Spor Kulübü Derneği'nin tüm spor dallarında faaliyet göstermek üzere kuruluşu tamamlanmıştır. Basketbol dalında takım oluşturulmuş, teknik altyapısı ve malzeme eksiklikleri giderilmiştir. Çocuklarımıza bırakacağımız onurlu bir gelecek, sağlıklı ve huzur dolu yarınlar için 2014 yılında spor kulübümüzü kurduk. Sportif faaliyetlerimizin birlik, beraberlik, kardeşlik, barış ve evrensel değerlerin yücelmesine katkı sunacağına yürekten inandık ve bu doğrultuda çalışmalarımızı planladık.

Genç erkekler ve genç kızlarda il birinciliğimiz, bölge birinciliklerimiz ve en önemli başarımız ise Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesinde bir ilki gerçekleştirip genç kızlarda TÜRKİYE ANADOLU ŞAMPİYONU OLDUK. Genç erkelerde çıtayı yükseltip basketbol federasyonundan izin alınıp bölgesel lig de oynamaya hak kazandık. Bize göre maddi olarak çok güçlü kulüplerle maddi ve manevi imkansızlıklara rağmen mücadele ettik ve tek maçla finalde kaybettik.

Yaşadığımız bu süreçte hep yalnız kaldık, hiçbir kurumdan yardım almadığımız gibi başarılarımızdan dolayı bizleri tebrik eden üzülerek belirteyim ki bir kurumumuz olmadı.

Arzu Kılıç; Derneği ne şartlarda ne kadar aktif kullanabiliyorsunuz?

Burhan Erol; Derneğimizin kapıları her zaman herkese açıktır. Bizler derneğimizi ihtiyaç halinde taziye evi olarak kullanıyoruz. Normal zamanda lokal olarak kullanıyoruz hemşerilerimiz bir araya gelerek sohbet ediyorlar. Aynı zamanda derneğimizde kütüphane bulunmaktadır kitap okumak isteyenler kitabını seçerek çay keyfi yaparak kitabını okuyor.

Arzu Kılıç; İşlevi, vizyonu olmayan sadece yerel seçim dönemleri üyeleriyle toplanan derneklere nasıl bakıyorsunuz?

Burhan Erol; Tabi ki bu tür derneklere ve o derneklerin yönetim kuruluna olumlu bakmam söz konusu olmaz, bunlar siyasi kimlik ve rant için faaliyet gösterirler. Zaten böyle derneklerin varlıkları kısa süreli olmaktadır.

Arzu Kılıç; Kültürümüzü dernek çatısı altında bulunan gençlere ve çocuklara ne şekilde empoze ediyorsunuz, bu yönde çalışmalarınız var mı?

Burhan Erol; Biz Diyarbakır’da olduğumuz için kültür kaybını metropollerde yaşayanlar kadar hızlı bir şekilde kaybetmiyoruz. Bizler cenazelerimizde, düğünlerimizde, organizasyonlarımızda, yardım için

Elini uzatan herkese yetişmeye çalışırken çocuklarımız yanımızda olsun yaşayarak öğrensin istiyoruz. Değerlerimizi bol bol nasihat ederek değil de birebir yaşarken öğrenmelerini daha doğru buluyoruz.

Arzu Kılıç; Çevrenizdeki insanlar sizi siyasete çok yakıştırıyor. Bu yönde eğiliminiz var mı? Girişiminiz olacak mı?

Burhan Erol; . Beni siyasete yakıştıranlara teşekkür ederim, fakat tek düşünmediğim şey siyasettir. Ne siyaset bana göre ne ben siyasete göre bir insanım…

Arzu Kılıç; Maddi manevi imkanınız olsa şartlar el verse neler yapmak isterdiniz?

Burhan Erol; Şartlarım uygun olsa, imkânlarım yeterli gelse çocuklarımız için kültürel-sosyal-spor ve sanatsal faaliyetlerinin hepsini bir arada yapabilecekleri kültür merkezi tarzı bir bina inşa etmek sistemini kurgulayıp gençlerimize emanet etmek isterdim. Ayrıca gönüllülerin desteğiyle ihtiyaç sahiplerine yaptığımız yardım desteklerimizi arttırmak isteriz.

Arzu Kılıç; Hemşerilerimize neler söylemek isterdiniz;

Burhan Erol; Büyük şehirlerde diğer illerin derneklerine baktığımızda ne kadar kenetlenmiş olduklarını görüyoruz. Kendi içlerinde kırılmalar olsa da dışarıya karşı birlik beraberlik içerisindeler. Bizlerinde daha çok bir arada olması ve ortak paydada buluşması gerekiyor. Unutmayalım her şey geçmişimizi unutmamak kültürümüzü gelecek kuşaklara aktarmak, değerlerimizi kaybetmemek, Siverekli olduğumuzu gururla haykırmak için. Sohbetimizin en başında söylediğim gibi “birlikten kuvvet doğar” daha çok kenetlenmeliyiz. Orta noktada buluşulursa yapılacak çok iş ve başarılara atılacak çok imzamız olacaktır.

Arzu Kılıç; Toparlayacak olursak son olarak neler söylemek istersiniz?

Burhan Erol; Özünde biz Siverekliler olarak söz konusu dernek çatısı altında özverili çalışmada bulunmak zorundayız. Elimizi taşın altına koyup taşı kaldıralım diyoruz. Diyarbakır’daki derneğimiz yaklaşık 31 yıllık çalışma süresince beklenen performansı gösterememiştir. Bu eksikliğin en büyük nedeni yeterince özveride bulunmamamızdır. Bize göre üye tabanımızın sayı olarak azlığı, üye olanları ilgisizliğidir. Genelin sorunu demek sorundan kaçmaktır. Bizim ve diğer sivil toplum kuruluşlarının olmazsa olmazı sağlıklı üye desteğidir. Amacımız topluma yararlı bir hizmet geliştirmek, sorun ve tartışma alanlarını ortaya koymaktır. Dinamik sivil toplum yaratma süreci, demokrasi insan hakları sosyal içerme hukukun üstünlüğü temelindedir. Derneğimiz, üyelerin tek tek yapamadıklarını beraberce yapma amacındadır. Tek elden ses çıkmaz iki elden ses, eylem ve enerji çıkar.

Aktif vatandaşlık, sorumluluğunu bilerek gönüllülük ve dayanışma anlayışı içerisinde olandır. Bu anlayış ancak üyelerle oluşturulur. Aktif vatandaşlık başkalarına saygı gösteren sorun çözen girişimci yenilikçi eyleme dönük araçlar seçebilen insan tipidir. Biz yönetim olarak seçtiğimiz misyon çerçevesinde özveri temelinde zarar azaltıcı geliştirici proaktif çalışmalar yapmak amacındayız. Kamu yararını ilgilendiren konularda çeşitli nedenlerle yaşanabilecek gecikmeleri eksiklikleri tamamlayan ve gereksinim halinde resmi kurumlarla irtibata geçmek düşüncesindeyiz.

Aktif vatandaşlık kavramı bireylerin resmi olarak atanmasalar bile üyesi oldukları sosyal kümelerin içinde topluma ve çevreye karşı belli sorumluluk ve hakları olduğunu savunan görüştür.

Biz dernek yönetimi olarak yukarıda anlattığımız çerçevede çalışmaları sürdüreceğiz.

Arzu Kılıç; Değerli zamanınızı bize ayırdığınız için teşekkür ederiz

Burhan Erol; Bu fırsatı verdiğiniz için ben urfafanatik.com çalışanlarına ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. Saygı ve sevgilerimle

Röportaj: Arzu KILIÇ

22 Nisan 2019 -

urfanatik.com son bir ayda 955.652 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi


Anket Korona gündemden düştükten sonra hangi sektör en çok değişime uğrayacak?