Çetin Mücadele

Hayat çetin bir mücadeleyi gerektirmektedir. Hayatta ağlamak da var gülmek de… Zira Yüce Allah bu dünyayı bir imtihan alanı olarak yaratmıştır. Bizleri bu alemde bazen korku ve açlık, bazen de mallarımız, nefislerimiz ile ya da yetiştirdiğimiz ürünleri eksiltip almak suretiyle denemekte ve sabırlı olanları müjdelemektedir.

   Acıya, yoksulluğa, haksızlığa, üzüntüye, hastalığa dayanabilmek için azimli olmalı, yılgınlık göstermemeli, sabretmeliyiz. Nitekim Yüce Allah: “Sabredenlere karşılığı hesapsız ödenecektir.” (Zümer, 39/10) buyurmaktadır. Sabır, peygamberlerin erdemidir.

   Hz. Eyyûb (a.s) da hastalık ve ardından gelen yoksulluk karşısında sabrederek Yüce Allah’a şöyle dua etmişti: “Bu dert bana dokundu, Sen merhametlilerin en merhametlisisin!” (Enbiyâ, 21/83) Hayatta olumsuzluklar oluyor diye telaşa kapılmak ve suçlu aramak doğru değildir. Başımıza gelen sıkıntılar bizler için imtihan olabilir düşüncesini aklımızdan çıkarmamalıyız. Nefes aldığımız müddetçe hayata karşı azimli olmalı ve istikbalden hiçbir zaman ümit kesmemeliyiz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hüseyin Korkmaz - Mesaj Gönder

# içinAnket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?