Bugün 11 Nisan!

  Urfa çetelerinin süngü takışı.

  Şirin Urfam için ben öleyim.

  Kolumu salladım toplar oynadı.

  Çetelerim gidiyor dönmüyor geri.

  Yaşasın Urfa’lılar teslim olmadı. 

  Bunlar Urfa Kurtuluş Türküsünden sözler. Her bir söz için ayrı ayrı kitaplar yazılsa yeridir.

  Başka ülkelerde veya şehirlerde 11 Nisan sıradan bir gün olabilir. Ancak, Şanlıurfa tarihi için anlam ve önem atfedilen bir gündür. Bugün şehrimizin, tarihe on ikiler olarak geçenlerin öncülüğünde düşman işgalinden kurtulduğu gündür. 102 yıl önce bugün Fransızlara karşı gösterilen destansı mücadeleden dolayı 1984 yılında şehrimize ‘’Şanlı’’ unvanı verildi. 2016 yılında ise İstiklal Madalyası verildi.  

  Şehrimizin kurtuluş destanıyla ilgili birçok eser bulunmakta. Her biri ayrı ayrı birbirinden değerli kişiler tarafından emek verilerek ortaya çıkmış. Bunlardan çok bilinmeyen bir tanesi İbrahim Polat tarafından kaleme alınan ‘’Şanlı Kurtuluş ve Arap Reşo’’ eserini tarihimizi merak edenlere tavsiye ederim. Şehrimizin kurtuluşunda büyük rolü olanlardan ve eserde yer alan Reşit Polat(Arap Reşo)’ ın fotoğrafı Anıtkabir’ de sergilenmekte.

  Bugün, şehrimizin gurur günü ve çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Bugün bu şehirde özgürce yaşayabiliyorsak bunu atalarımızın 102 yıl önceki canları pahasına gösterdikleri şanlı mücadeleye borçluyuz. Bu uğurda hayatlarını kaybederek şehit olanları, gazilerimizi şükranla ve rahmetle anıyorum.

  Yaşasın Urfa’lılar teslim olmadı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Sırrı Aygün - Mesaj Gönder
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?