Kibirliye Karşı Kibir Sadakadır

Dünya ve ahiret hayatına son derecede zarar veren kibirli olup kendini beğenmiş insanlar için söylenen bir hadisi şerif..

"Kibirli ye kibirli davranmak sadakadır"

Mümin insan kibirlenmez lakin İzzetini, şerefini yere düşürmez diye de söylenmiştir.

Oysa insanoğlu dünyaya çıplak gelir. Sadece Kefen dediğimiz iki metre beze sarılıp çıplak gider. Bunu düşünmeden bu dünyada paranın, makamın ve  kariyerin tatlı geldiğini, dünya gafletine dalarak yaşayanlar; eğer ki bunları Rabbim sizlere nasip etmişse bu güzellikleri en güzelinden gururlanmadan kibirlenmeden bunları yaşayarak insan olduklarını ispatlamak gerekmez mi.

Hz. Mevlana'nın dediği gibi;

İnsanı ateş değil, kendi kibri yakar. Herkeste kusur görür, kendisine kör bakar. Neye nasıl bakarsan, o da sana öyle bakar.

Hayatın bizlere ne getirip ne götüreceğini bilmeden ve imtihan dünyasında olduğumuz bu fani dünyada en önemli olan şey insan gibi insan olarak kalabilmektir.

Belki de yaptığımız küçük bir iyilik biz insanları hem bu dünyada, hem de ahiretimizde iyi yerlere getireceğini düşünerek  insanlara verilen bu güzel nasipleri kibirlilik yaparak değil de, gönül güzelliğiyle hayatımızda yaşayalım ve yaşatalım.

Her şeyimize şükreden kibirlenmeden, iyi insan olmak için çaba gösteren kullardan olmak dileğiyle saygılar sunarım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hülya Alptekin - Mesaj Gönder

# için, son, olanAnket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?