Zam

Zam deyince rahmetli Kemal Sunal aklıma geliyor. Zamlardan dolayı resmen kafayı üşütmüştü. Şimdilerde toplum olarak kafayı üşütmek üzereyiz. Hiçbir anımız zamsız geçmiyor. Tam bunları düşünürken bugün ilginç bir olaya şahit oldum. Büyük marketlerin birinde etiketlere bakarken ve hayıflanırken niye bu etiketler hep değişiyor diye sitem ettim. Çalışan bir personel aynen şunları söyledi. Abi her saat başı zam geliyor. Artık etiketleri değiştirmek için zaman yetmiyor. Gece zamlı etiketleri yapıştırmak için çalışmak istiyoruz. Bir emir geliyor. Bekleyin yeni zamlar geliyor diye. Patronlar baktı olmadı. Çok komik gelecek ama zam personeli aldılar. Bu personelin işi gücü etiket düzenlemek. Başkada bir şey yapma gibi bir işi yok.

Nasıl olsun ki ?

Zam gelir ve buda etiket yapıştırmakta gecikirse patronlar zarar eder. Ve personel zarar görür. Bize çıkışacağına bunlara itiraz et. Bizde emir kuluyuz. Denileni yapmak zorundayız diye ekledi. Haklıda bu kardeşimiz. Çünkü zamların sorumlusu o değildi gerçekten.  Sonra pazara çıktım ki ne görelim. Fiyatlar üçe katlanmış.

Hayırdır niye bu kadar zam diye sordum ?

E abi bilmiyor musun ramazandır. Zam normal değil mi ? 

Tabi tabi ramazan olduğu için zam normal (!) dedim. Sırf kötü olmamak için sizde Müslüman değil misiniz dememe ramak kala . Döndüm sordum ?

Niyetli misin ?

Evet abi.  Elhamdülillah Müslümanım (!) dedi bizim pazarcı. Tam şaka gibi bir memleket olmuşuz. Kim ne tutturursa artık. Altta kalanın canı çıksın elhamdülillah Müslümanız (!)

Eve döndükten sonra televizyona baktım. Yine şaka gibi bir haberle karşılaştım. Düşük faizli ramazan kredisi. Gözleme inanamadım. Düşük faizli ramazan kredisi. Üstelik Müslüman olan bir ülkede ramazan ayında. Ve herkesin oruçlu diye suratlarının bir karış olduğu bir memlekette. Hani faiz haramdı. Hani ramazan af, mağfiret ve bereket ayıydı. Hani ramazan hoşgörü, paylaşım ve yardımlaşma ayıydı. Üstelik siyasilerimiz tek tip mesaj yarışına gireceğine milletin alım gücünün düştüğünü görse ve ona göre bir çözüm bulsalar daha güzel olurdu. Çünkü gerçekten bu aziz mübarek ayda millet Pazar artıkları için yarış halindeler adeta. Üstelik çöp bidonlarının üzerinde sıra yok adeta. Umarım o rahat ve size bolluk ve bereket getiren koltuklarınızdan kalkar milletin bu halini görür ona göre tedbirler alırsınız.

Sağlıklı günler temennisiyle zaten mübarek olan ramazan ayına mübarek birer kul olmak dileğiyle saygılar sunuyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Halil Orhan Aslan - Mesaj Gönder
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?