En Renkli Diyet : Akdeniz Diyeti

2022 yılı beslenme alışkanlıkları ile ilgili ‘’US News and World Report’’ tarafından  yapılan araştırmalar neticesinde  Dünya genelinde  geçtiğimiz  yıl en etkili diyet sıralamasında ilk sırada yer alan diyet modeli : Akdeniz Diyeti . En iyi diyet ‘bireyin kendisine özgü hazırlanmış diyet’ olduğu  hatırlatmadan geçmeyelim. ’US News’ sıralamayı belirlemek için kullandığı  parametreler;

Kardiyovasküler  rahatızlıklar

Diyetin devamlılığı ve hayat akışına entegre edilebilirliği

Diyabeti önleme veya diyabetli bireyin  hayat kalitesini arttırabilirliği , vs.  şeklinde sıralanabilir.

 İsminden de anlaşılacağı üzere Akdeniz e kıyısı olan ülkelerin beslenme modelleri ve geleneksel yemeklerine dayanan, hayatın tamamına entegre edilebilen, sebze ve meyve ağırlıklı bir diyettir Akdeniz Diyeti. Dünya genelinde ‘Med Diyeti’ olarakta bilinmektedir. Bölgenin geleneksel lezzetlerini ve pişirme yöntemlerini bünyesinde barındıran Akdeniz Diyeti, sebze, meyve, baklagil, kuruyemiş, tahıl, balık, zeytinyağı açısından zengin bir diyettir. Bunların dışında süt ürünleri ve beyaz et orta; et düşük miktarda tüketilir.

            1993 yılında Harvard Halk Sağlığı ve Dünya Sağlık Örgütü’nün işbirliği ile Akdeniz Diyeti Piramidi oluşturulmuştur. Piramidin  en alt basamağında  ekmek, makarna, kuskus, kepekli tahıllar ve patates yer almaktadır. Sebze, meyve, baklagiller ve kuruyemişler yer alır bir üst basamakta tabi Akdeniz diyetinin vazgeçilmezi zeytinyağınıda unutmamak gerekir.  Peynir ve yoğurt gibi üt ürünlerinden sonra; balık, yumurta, tavuk vb. beyaz etler yer alır. Eser miktarda tatlı ve kırmızı et tüketilmektedir bu diyet türünde. Günlük minimum 2 ile 2,5 litre su tüketimi ve egzersizler diyetin bütünleyici kısmı olarak yer alır.

Akdeniz Diyetinin faydaları nelerdir ?

-Kilo vermeye yardımcıdır

-Bağışıklık sistemini güçlendirir

-Depresyonu önler

-Kansere karşı korur

-Uykuyu düzenler 

 -Demans ve Alzheimer riskini azaltır

-Kalp hastalıklarından korur

-Diyabeti önler

-Romatizmal hastalıklara karşı korur

-Böbrek hastalıklarına karşı korur

-Sindirim sistemi hastalıklarına karşı önleyicidir.

Akdeniz Diyetini uygulamanın püf noktaları :

Akdeniz Diyeti diğer diyet türleri ile kıyaslandığında onlar gibi katı kuralları olmayan bir beslenme şekli olduğu görülür. Bu yüzden uygulaması ve sürdürülmesi kolay olan bir beslenme şeklidir. Akdeniz diyetinin diğer sağlıklı zayıflama diyetlerinden çok fazla farkı bulunmamaktadır. 

Akdeniz Diyeti beslenme tarzını hayatımıza indirgeyebilmek için uyulması gereken bazı noktalar şunlardır:

1-Yenilen yemeğin tadı çıkartılmalıdır ( 40 defa çiğneyelim lokmamızı). Yemeklerin televizyon önünde yenmesinden kaçınılmalı; aile veya arkadaşlar ile yemek yemeye çalışılmalıdır.

2-Ara öğünlerde işlenmiş ve hazır ürünlerden uzak durulmalı, kuruyemiş, süt, yoğurt ve meyveler tercih edilmelidir.

3-Tatlı krizlerinde  kurumeyve veya taze meyve tercih edilmelidir.

4-Ekmek türü olarak; Tam buğday, Kepek veya Çavdar ekmeği tüketilmelidir.

5-Sebzeler ve meyveler gün içerisindeki tüm öğünlerde yer almalı, taze mevsim sebzeleri ile salatalar öğünlere eklenmelidir.

6-Protein kaynağı olan besinler değiştirilmelidir. Yani kırmızı etin yerine tavuk eti, balık, kurubaklagiller, süt, yoğurt ve peynir tüketilmelidir. Kırmızı et nadir tercih edilmelidir.

7-Margarin ve Tereyağının yerini Zeytin yağı almalı artık mutfakta.

                        Sizin için en doğru diyet ize özgü hazırlanmış diyettir hatırlatmasını yaptıktan sonra, soru ve görüşleriniz için irtibata geçmekten sakınmayınız.

            Gıdanız İlacınız, İlacınız Gıdanız olsun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hıdır Sulak - Mesaj Gönder
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?