Heso’ya Mektup (2)

Kekom yeni bir yıl daha kapımıza dayandı. Biraz aralasam acısıyla tatlısıyla yüreğimizden içeri girecek.

Çocukken her yeni yılda yaptığımız ‘sere sale’ yani yılın başı aklıma gelir. Birimiz dede kılığına, diğerimiz ise yaşlı dedenin karısı kılığına girer, kapıları umutla sevinçle çalardık.

Ama devran siya dare misali zaman değişiyor. İnşallah sana yazacağım mektuplarda o güzelim yılları anlatacağım.

Kekom; tüm insanlar gibi bende yeni yılda umutlu olmak, yeni yılı gülümseyerek karşılamak istiyorum.

Yeni bir yılın heyecanını ilk kez baba olacak bir insanın yürek sıcaklığıyla, yarınlara daha bir umut bağlayan bir gencin heyecanıyla karşılamak isterdim.

Olmuyor kekom; ölümlerin olmadığı, açlıkların yaşanmadığı bir gün bile göremedik yaşlı 2021 yılında.

Kekom; geçen yılda korkularım kardeş kavgasından yanaydı. Birlik olmasak, barışı yüreklerimizde inşa etmesek Ortadoğu’da daha çok acılar yaşayacağımızı defalarca makalelerimde dile getirmiştim. Yazmakla olmuyor, bir avuç mazlumun Allah’a yalvarışıyla, dünyaya barış gelmiyor…

Olmadı kekom, olmadı. Barış bir türlü bu topraklara da inşa edilemediği için daha çok kan ve gözyaşından başka bir şey görmedik, uğurladığımız her yıl acı ve gözyaşlarıyla uğurladık.

Kekom; biz dua ede duraladım her gün daha çoğalmaya başladı ölümler, öyle bir hal aldım ki artık televizyonun karşısına geçip haberleri izlemek istemiyorum.

Kekom; korkuyorum, korkum yaşamımla ilgili değil, ben zaten yaşadığımı yaşadım. Korkum bin yıldır birlikte yaşayan bu halkın çocuklarının daha ömürlerinin baharında toprağa düşmesi, anaların gözyaşının her geçen gün artması, çocukların yetim ve öksüz kalmasından dolayıdır.

Heso bra (kardeş); her geçen gün daha çok duygusal kopuşlar yaşanıyor, yürekler birbirinden uzaklaşıyor, kin, öfke ve intikam tohumları daha çok artıyor insanlığın anası bereketli hilalin topraklarında.

Kim haklı, kim haksız terazisini kurmuyorum. Ölümler dursun bu topraklar namusu payimal olmuş Suriye olmasın diye haykırmak istiyorum yüreğinde biraz vicdan olan herkese.

Ben şahsen umutları ölmek üzere olan biri olarak gelecek yıldan umutlu değilim. Tükeniyoruz buğday başakları gibi şeytanın tırpanı biçiyor bizi, biz ölüyoruz, daha çok insanlık ölüyor bu coğrafyada…

 Bu yılda olmadı inanıyorum gelecek yılda olmayacak. Umutlarımı çoktan yitirdim bedeni parçalanmış dünya çocuklarının göz bebeklerinde…

Dünyanın birçok yerinde kan ve gözyaşı hâkim olmuş, kan barut ve yanmış insan bedeninin ağır ve öldürücü kokusu sinmiş yeryüzünde yaşayan herkesin saçlarına…

Sınıfların var oluşuyla başladı kitle katliamları; birinci emperyalist paylaşım savaşı, ardından ikinci dünya savaşı ve şekil değiştiren yol yordam değiştiren emperyalist emeller, onun meyveleri şovenizm insanlık dışı tohumları gelişen, kendisine modern diyen aslında Mehmet Akif Ersoy’un tefsir ettiği ‘tek dişi kalmış canavar’ halkların kanını emmeye devam ediyor.

Kekom, her yıl daha çok ölüyor mazlum halkların çocukları, bombalar yağarken gökyüzünden yer yüzü karesi içinde bulunan dini, dili ve ırkı ne olursa olsun parçalıyor… Sahte sevgiler üretilerek katiller sevdiriliyor, canilerin kahraman olduğu bir dönemi geride bırakmıyoruz, sadece takvimdeki yılı geride bırakıyoruz…

Yeni bir yılda milyonlar mutluluk dilese de bir avuç kan emici cani, bir avuç azınlık için vahşileşmeye devam edecek…

Güzel ülkemde iskeleler çökecek, madenler patlayacak, her iş kolunda yine işçiler ölecek. Ezilenler ölecek…

Kekom, eceliyle olmayan hiçbir ölüm insanlığa yakışmıyor. Bırakın insanlığı gözünüzü kapatıp şöyle bir hayal kurun “bir çocuğun avuçlarında kafası bedeninden koparılan bir serçenin görüntüsü eminim ki bazılarını yürekten yaralamıştır.” Maalesef insanları boğazlayan bir serçe misali başlarını zevkle gövdelerinden ayıran bir zihniyetin destek bulduğu bu dünyadan kim ne kadar umutlanacak…

Kekom, elbet umutsuz yaşanmaz yer yüzünde, umutlu olmalı her insan hayali, daha güzel bir dünya için...

Umutlar birleştirilince bir güç ve kuvvet oluşturur halkla dini, ırkı, dili ne olursa olsun halkların kardeşliği ancak gelecek yıla umut olur.

Kekom, daha çok anlatıp o güzel yüreğini karartıp umutlarının katili olmak istemiyorum…

Kekom, televizyon izleyen, gazete okuyan herkes benim bildiklerimi biliyor benimkisi sadece bir hatırlatmadır...

Kekom, bedenim kara toprakla buluşmadan bende doğacak bebeler için, tüm dünya çocukları için umutlu olmak istiyorum ezilen halkların kardeşliğinden yana.

Adet yerini bulsun, diyerek güzel yıllar diliyorum sana…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şükrü Dolaş - Mesaj Gönder
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?