Ne günlere kaldık

Evet  Şanlıurfa kadim şehir. Peygamberler şehri. Her tarafı tarih olan şehir. Gastronomi şehri kısacası bunun gibi bir çok güzel ve özel isimle anılan şehir. Ama gelin görün ki son dönemlerde gaf şehri, acayip işlerle övünen şehir olarak da gündeme oturdu.

Geçenlerde Bakanlık yapan Şanlıurfalı bir milletvekili övünerek Şanlıurfa’nın Türkiye’nin 76 iline mevsimlik işçi gönderdiğini basında övüne övüne anlatıyordu. Ve herkeste özellikle de Şanlıurfalılar avuçları patlarcasına alkış tutuyordu. Sonrada Büyükşehir Belediyesi özellikle köprülere ve herkesin görebileceği bir şekilde “148 bin aileye yardım ettik” pankartını insanların gözüne sokarcasına astıklarına şahit olduk. Sanırım bunun içinde çok takdir almıştır Büyükşehir Belediyesi. Ama gelin görün ki tarihiyle, kültürel varlılarıyla gündeme  gelen bu zengin şehrin başka bir övünç kaynağı daha oldu.

Nedir derseniz ?

Fakirliğiyle övünen şehir olarak tarihteki yerini aldı sanırım. Hadi gözümüz aydın bunu da alkışlayalım. Türkülere, şarkılara ve şiirlere “sahipsiz urfa” olarak konu ettiğimiz memleketimizi şimdide “fakir urfa” olarak konu edelim.

Bakın Türkiye de yaşanıla bilinir kentler arasında 55. sırada, eğitimde 78. sırada. Dağ kültürü ile modern kültür arasında sıkışmış durumda. Dilencilerin memleketi olmuş durumda. Üstelik bütün trafik ışıklarında, çarşıda, tarihi ve turistik alanlarda dilenci enflasyonu var. Bütün bunlara üzülmemiz ve  çözüm bulmamız gerekirken; Allaha şükür övünmemiz (!) gereken iki özelliğimiz oldu. Türkiye’nin 76 iline mevsimlik işçi gönderiyoruz. Yani ırgat memleketi olduk. Birde 148 bin aileye gıda yardımında bulunduğunu beyan eden Büyükşehir Belediyesi sayesinde fakir memleket olarak da tarihe geçtik. Ne büyük bir onur (!).  Sahi o her şeye teşekkür eden muhtarlarımız buna ne diyecek doğrusu merak ediyorum. Yine alkışa ve övgüye devam mı acaba. Veya her tarafa teşekkür afişi asmaya.

Sonuç olarak makamlar ve  koltuklar gelip geçicidir. Kalıcı olan memlekettir ve yaptığınız hizmetlerdir. Temennim memleketimin idarecilerinin iyi, faydalı ve çalışkan taraflarıyla anılmasıdır. Bu güzel şehre hizmet etmenin ayrıcalığını  yaşayıp, yaptıkları faydalı işlerle katkıda bulunmalarıdır. Sağlıklı günler dileğiyle saygılar sunuyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Halil Orhan Aslan - Mesaj Gönder
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?