Yükselen döviz kurunun etkileri

  Döviz kurundaki yükseliş ve dövizle ilişkili olarak yükselen fiyatlar bir şekilde toplumun her kesimini etkisi altına almış durumda. Bir kesim bu yükselişi dış güçlerin ülkemiz üzerindeki kirli oyununa bağlarken bir kesim de ekonomimizin iyi yönetilmemesine bağlıyor. Her konu da hemen kutuplaşmaya hazır olan halkımız döviz kurundaki yükselişte de kutuplaşmış durumda. Şu bir gerçek ki içinde bulunduğumuz durum hiçte iç açıcı değil. Özellikle asgari ücretle çalışanlar açısından. Satın alma güçleri oldukça azalmış durumda.

  Çiftçi açısından baktığımız da, döviz kurundaki yükselişten önce ürününü satanlar kara kara düşünüyor. Kurdaki yükselişten sonra ürünün satanlar borçlarını rahatlıkla ödediler ancak önümüzdeki hasat dönemi için ekin ekme noktasında tohum, motorin ve gübredeki fiyat artışı kara kara düşünmelerine neden olmakta.

  Sanayici açısından baktığımız da, işletmeler fiyatlardaki yükselişten dolayı daha az hammadde almakta ve daha az üretim yapmakta. Buda işletmelerin küçülmesine ve işçi çıkarmalarına neden olmakta. Yine sabit giderlerdeki artışlar çalışma saatlerinin azaltılmasına ve atıl durumda bırakılan üretim tesislerine neden olmakta. 

  Şu bir gerçek elinizdeki Türk Lirasıyla ne alırsanız bir şekilde kâr ediyorsunuz ve ne satarsanız kârdan zarar ediyorsunuz. Sattığınız herhangi bir şeyi tekrar satın almakta çoğunlukla mümkün değil. Esnafın diline pelesenk olan cümle var ‘’Bu fiyattan satıyorum ama yerine aynısından koyamam.’’  

  Dış güçler veya ekonominin yönetilememesi siz sebebini kime, neye bağlarsanız bağlayın bu gerçeği değiştirmez. Kurdaki yükselişten önce pazardaki fiyatları bilmeyen bir şeyi alırken etiketine bakmayan yine bakmıyor ve pazardaki fiyatları yine bilmiyor. Fiyatlar bu şekilde yükselişe devam ederse hırsızlık ve gasp gibi suçlar yaygınlaşacaktır. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Kapalı Çarşıdaki bir döviz bürosu sahibi intihar etmişti. Bu şekilde intihar vakalarının artması da muhtemeldir. Bir an önce ya dış güçlerin kirli ellerini ülkemizden çekmelerini ya da ekonominin iyi yönetilmesini umuyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Sırrı Aygün - Mesaj Gönder
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?