Allah Rızası İçin

Değerli dostlarım. Bir işi yaparken ve ya bir ihtiyaç sahibi sizden Allah için yardım isterse litfen onu isteğini varsa eğer geri çevirmeyin. Allah için istediği zaman akan sular durur. Bugün sizlerle Hızır Aleyhisselam'ın yaşadığı bir olduğu gerçeği aratmayan bir olayı paylaşmak istedim.
Hızır Aleyhisselam yolda giderken ağlayan bir adama rastlar. Derdini sorar. Adam paraya çok ihtiyacım var, ölüm kalım meselesi der. Ne olur Allah rızası için bana yardım et.
Allah rızası için deyince adam, bu söz Hızır Aleyhisselam'ın taa içini titretir . Ama adama verecek hiç bir şeyi yoktur.
Sen beni pazarda köle olarak sat, eline geçen para ile hayatını kurtar der. Adam önce razı olmasada ısrar ederek razı eder.
Zengin bir adam satın alır Hızır Aleyhisselam'ı. Bir öbek taş gös-tererek onları üst üste dizmesini söyleyerek yanından ayrılır. Bir iki saat sonra gelir bakar ki bir günlük iş iki saatte bitmiş.
_Sen kimsin der adam. Allah'ın bir kuluyum der. Kimliğini açıklamaz. Adam bunu uzaktan izler. Bütün geceyi ibadetle geçirir. Hiç yatmadan sabah olur.
Sabah olunca kerpiç dökmeyi öğretir. Bu şekilde dökeceksin yarın da bu kerpiçlerden işte şuraya duvar öreceğiz der. Yanından ayrılır. Akşam gelir bakar ki kerpiçlerden duvar bile örülmüş.
Kim bu nur yüzlü esrarengiz adam diye çok merak eder. O'nun sıradan birisi olmadığını anlar.
_ Allah rızası için söyle, sen kimsin? Diye sorar.
_Allah rızası için dediğin için doğruyu söylemem lazım diyerek kimliğini açıklamak zorunda kalır. Bunu duyan adam:
_İşte malım mülküm hepsi senin, bende bundan sonra senin köle-nim der. Hızır Aleyhisselam :
_Varlık içinde gafletle yaşayan bir kul olmaktansa, Rabbine ibadet halinde yoksul bir kul olmayı tercih ederim deyince . Adam: Serbestsin istersen gidebilirsin. Kalırsan sana hizmetçi olurum der.
Bunun üzerine Hızır Aleyhis-selam şöyle der :
_ Beni önce adı hakkı için köle yapıp sonra yine adı hakkı için kurtaran Rabbime sonsuz şükür-ler olsun.
Şimdi haber veriyorum ki, « Bir kimse ciddi bir ihtiyaç olmadan Allah rızası için deyip bu kutsal ismi maddi çıkarlarına alet ederse, kıyamette vücudunun etleri erimiş halde, kemikleri bir birine sürtünerek mahşere gele-cektir» .
Diyerek adamla vedalaşarak oradan uzaklaşır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Veysel Karani Kayan - Mesaj Gönder
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?