Ah Urfam Ah

Hafta sonu tarihi yerlerimizden Balıklı gölde dolaşmak için ailece karar verdik. Kalabalıktan geçilmediği gibi temizlik konusunda da sıkıtılar vardı.

Sadece o mu ?

Tabi ki hayır. Memleket dilenci çocuklardan geçilmiyor. Sanki sektör olmuş gibi Urfa’nın kültürünü gelen giden turistlere kulakları tırmalatırcasına anlatıyorlar. Tabi içinde alay edenlerden tutunda kızan ve istemediklerini söyleyende çoğunluktaydı. Anlaşılan bir başıboşluk vardı. Zaten hijyen konusunda sıkıntılar var. Birde bunlar eklenince tam bir keşmekeşlik yaşanıyordu. Hatta bir ara turla gelen kafile kafile  turistlerin gezdiğini gördüm ve konuşmalarına kulak misafiri oldum . Herkes tanıdıklarını arıyor . Urfa’yı anlatıldığı gibi görmediklerini sıralıyorlardı. Ve hayal kırıklığı yaşadıklarını belirtiyorlardı. Hatta başka şehirlerle kıyaslama bile yapıyorlardı.

O kadar çok üzüldüm ki gerçekten başka şehirlerle Urfa’yı kıyaslayıp ve Urfa’yı umdukları gibi bulmadıklarını ve işletmeciliklerin temiz olmadıklarını anlatıyorlardı. Peki sizce yazık değil mi ? Bu kadar kötü muamele ve reklamı hakkediyor mu sizce. Neden yetkililer bu konuda daha duyarlı davranmazlar. Üstelik Urfa’nın turistik yerleri belli. Neden oralarda sıkı bir denetim yapılmaz. Bu turistler gittikleri her yerde tanıdıklarına bu görüntüyü ve muameleyi anlatmazlar mı sizce. Kadim şehir diyoruz. Tarih ve kültür şehri diyoruz. Göbekli tepe diyoruz. Ama gelin görün ki bir hiç uğruna bir kaşık suda boğuluyoruz. Yön levhası, bir kaç rehber, güvenlikçi, sağlık denetimi yapmak çok mu zor. Orayı Dilenci çocuk istilasından kurtarmak çok mu imkansız. Bakın bu tür görüntüler memleketi resmeder. Ve bunu uzun süre hafızalardan silemezsiniz. İyimi bugünden tez yok şapkamızı önümüze alıp düşünmeli ve nerede hata yapılıyorsa düzeltilmelidir. Yoksa bu gidişle memlekete yazık olacak. Büyüklük sadece tabelada kalacak. Sonrası ne yapılırsa nafile. Çünkü insanları buraya çekmek önemlidir. Ama burada tutmak, konaklamasını sağlamak ve memnun ayrılmasına  sebep olmak Urfa için daha önemli bir hizmettir diyor. Saygılar sunuyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hülya Alptekin - Mesaj Gönder
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?