Tarih Ve Kültür Şehri Urfa

Tarihin sıfır noktası dedik.

Kültür ve tarih şehri Urfa dedik.

Kadim şehir Urfa dedik.

Peygamberler şehri Urfa dedik.

Kültürüyle gastronomisiyle ve her şeyiyle  buram buram tarih kokan Urfa maalesef hakkettiği değeri göremediği gibi hakkettiği şekilde de bir türlü temsil edilme noktasında sıkıntı yaşıyor. Turizm sezonu ama şehrin alt yapısında sorun yaşanıyor. Her taraf köstebek yuvası. Yollar geçilmez durumda. Bu pandemi döneminde herkes içerdeyken madem çalışılacaktı neden o zaman çalışılmaz akıl alır gibi değil.

Yerli ve yabancı turistlerin geldiği ve gezdiği yerlere bakıyorsun örneğin göbekli tepeye yollar felaket. Urfa’yı tanıtıcı hiç bir levhaya veya yol üzerinde temsili bir şey bulamazsın. Giriş ücreti 65 TL gibi fahiş bir fiyat ile yerli ve yabancı turistlere kapısını açıyor. Diğer taraftan yine Halfeti turistlerin uğrak yeri tekne turları kişi başı geçen sene 80 TL gibi yüksek bir fiyatla karşımıza çıkıyor.

Balıklı göl derseniz mekanları kirli, temizlik yok ve  hizmet zayıf bunlar göz ardı ediliyor.

Peygamberler şehri din turizmi yönünden sıkıntılar yaşamakta. Oysa eskiden hacca gidenlerin uğrak yeriydi. Kısacası tarih kokan bu şehir neden arkadan kötü konuşulsun ki .

Sonuç olarak söz var icraat yok maalesef. Ve sonrasında memleketimiz sırf bu hizmet ve tanıtım yönünden sıkıntılar yaşadığı için dışarıdan kötü izlenimlere neden oluyor. Sonrada komşu kentlerimiz niye bizden fazla turist çekiyor ve bizden fazla geliri elde ediyor diye feryat ediyoruz. Bunun tek sebebi hizmet ve tanıtım. Başkada bir şey yapmaya gerek yok. Daha fazla geç kalmamak için yanlışlarımızı düzeltip hizmet ve tanıtım noktasında kolları tekrardan sıvamalı. Bu tarih ve kültür kokan Urfa’mızı hakkettiği yere el birliğiyle taşımalıyız. Sağlıklı günler dileğiyle saygılar sunarım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hülya Alptekin - Mesaj Gönder
Anket Aşı durumunuz nedir?