Paylaşmak Güzeldir

Evet paylaşmak güzeldir. Söylendiği zaman bile kulağa hoş gelir.

Ama sadece sosyal medya üzerinden fotoğrafları paylaşarak değil. Gerçekten paylaşalım

Peki neyi paylaşalım.

Bilgiyi, ilmi, sevgiyi, acıyı, kederi, sohbeti, malımızı, varlığımızı, ekmeğimizi, bir sofrayı.

İnsanlara paylaşmanın samimiyetini, faziletini hissettirerek paylaşmak gerekir. Ama günümüzde yapılan paylaşımları gösteriş için fotoğraflar çekip medyada paylaşıyorlar. Maalesef paylaşmak bu değildir. Ya da bir yere bir şey verileceği zaman televizyon kanallarını çağırarak değil. Bakın Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in bununla ilgili   hadislerinden biri olan ;"Sağ elin verdiğini sol el bilmeyecek" demiştir ve dinimizde de  böyledir. Ama ne acıdır ki bu paylaşımlar sosyal medyada insanların gözüne sokularak yapılınca bu reklama girdiği gibi yapılan yardımında hiç bir anlamı kalmıyor.

Evet paylaşmak huzurdur, cömertliktir, erdemliktir yardım severliktir. Ama yerinde ve zamanında yapılırsa. Yardıma muhtaç insan olsun, hayvan olsun bunlara yardım eli uzatırken menfaatimiz icabı değil, insan olduğumuz için yapalım. Onlara  kibirle tepeden bakarak değil, içimizden gelerek merhametle ve vicdanla yapılan bir paylaşım bile  olursa bunu Allah için yaptığımızı unutmayalım. Gösteriş için değil. Bakara süresi 264. Ayetinde buyuruyor ki;

“Ey iman edenler! Allah’a ve ahiret gününe inanmadığı halde malını insanlara gösteriş yapmak için harcayan kimse gibi sadakalarınızı başa kakmak ve incitmek suretiyle boşa göndermeyin.” Yani incitmeden ve hissettirmeden sadece Allah rızası için yapılmalıdır ki bir anlamı olsun.

Paylaşmanın hazzını yüreğimizde hissedip o mutluluğu  gurur vesilesi veya gösteriş için değil de sadece kendimizle yaşayabilmek ümidiyle hayırlı ramazanlar diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hülya Alptekin - Mesaj Gönder
Anket Elektrik faturanız ne kadar geliyor?