1 LİRALIK ‘ÖLÜM ÇİKOLATASI’

Kahreden 2 çocuğun ölümüne neden olan şırınga çikolata tehlike saçmaya devam ediyor. Ürünün içindeki tehlikeden çok içine konulduğu şırınga şeklindeki aparat ölümlere neden oluyor.

Ankara

ve Diyarbakır'da okul kantininde satılan şırınga çikolatanın neden olduğu ölümler gündeme bomba gibi düşerken bu ürünlerin okul kantinlerinde satılması da ayrı bir vaka. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okul kantinlerin de sağlıklı ürünler satılacak kararı nedense 1 yıl ertelenmişti. Neden olduğunu sorsak cevap verecek kimse yok ama bu ürünlerin satılmasının da önüne geçemediler.

2 küçücük çocuk, iki anne kuzusu çocuk ambalajı ilgi çekici olan fakat içindekiyle beraber komple zararlı olan ürüne karşı gelemediler ve alıp yemek istediler. O çocuklar çikolatanın tadına bile bakamadan ucundaki küçük kapak yüzünden canından oldular. Elleriyle çevirip çıkaramadıkları kapağı ağzıyla çekerek açmaya çalışan çocukların boğazına kaçmasıyla hayatlarını kaybettiler. Bunu üretenlerde, küçük çocuklarının gücünü düşünmeden, ufacık şeylerin boğazlarına kaçacağını düşünmeden ürettiler ve satışa sundular.

Neden kimse bunları denetlemiyor, neden daha üretim aşamasındayken sağlık bakanlığı bu ürünlerin bu şekilde zararlı olabileceği konusunda yasak koymuyor. Hadi üretimden bir şekilde geçti diyelim. İlkokul-ortaokul gibi okullarda eğitim gören küçücük çocukların karınlarını doyurmak için gittikleri kantinlerinde bu ürünlerin ne işi var? Sağlık Bakanlığı düşünmedi de Milli Eğitim Bakanlığı neden bunun önüne geçmedi, neden satışına izin verdi. Belediye zabıtaları bu ürünlerin denetimini neden yapmadı. Gerçi ülkemizde hangi sorun 1,3,5 insan ölmeden önce çözüldü ki buda böyle çözülsün. Bir sorunun önüne geçmeden önce o sorun ile ilgili birilerinin ölmesi gerekiyor. Birileri kendini feda ediyor ki diğer insanlara örnek olsun önüne geçilsin diye.

Bu konuda herkes, hepimiz, hepiniz suçluyuz. Devletin en başından toplumun en alt tabakasına kadar herkes bu durumdan pay çıkarmalı. Başta hükümet, bakanlıklar, okul yönetimi, öğretmenler, belediyeler, aileler herkesin kendine düşeni yapması lazım. Bu çocukların ölümüne göz yuman herkesten hesap sorulmalı. Eminim ki hala birçok yerde bu ‘ölüm çikolatasının’ satışı yapılmakta ve göz yumulmakta. Kimse kimseyi düşünmez ama siz aileler çocuklarınızı uyarın bu tür kötü ürünlerden uzak durmaları gerektiğini evlatlarına aşılayın. Bugün siz uyarmazsanız merak edip oda yiyecek ve istenmeyen sonuçlar oluşacak.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fatma Kırmızı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi

Anket Korona gündemden düştükten sonra hangi sektör en çok değişime uğrayacak?