ÇOCUĞUNUZ OKULA HAZIR MI?

Yüreğinizle beyniniz savaşıyor. Çocuğum okula hazır mı? Acaba seneye mi yollasaydık? Sınıfındaki çocuklarla anlaşıp kolay arkadaş edinebilecek mi? Kendin, sınırlarını, eşyalarını nasıl koruyacak? Ya tuvaletini söyleyemeyip altına yaparsa? En kötüsü de öğretmeni çocuğumu ne kadar sevecek ve ne kadar ilgilenecek? Ya aç kalırsa! vs. olumsuz düşüncelerinizden kutulamıyorsunuz.

…ve bitmek bilmeyen tükenmeyen sınırı olmayan sorular beyninizi kemirmeye devam ediyor.

Çocuklarınız okula başlaması bağımsız bireyler oluşunun kanıtıdır. Çocuğunuzun ayakta kalacağını düşünmeniz ayrılma sürecini zorlaştırıyor ve hata yapmanıza neden oluyor.

Sevgili ebeveynler ve özellikle anneler, çocuğunuz okula başlamaya hazır; siz hazır mısınız?

Lütfen sadece bu noktaya odaklanın, düşünün ve endişelerinizden kurtulup bir daha yaşayamayacağınız çok özel heyecanlı anların tadını çıkarın.

Okul öncesi kurumunuzdan ve öğretmenlerinizden aldığınız eğitim ve yönlendirmelere göre çocuğunuz okula hazır.

Eğer çocuğunuz yaşadığını, gördüğünü, duyduğunu doğru ifade edebiliyorsa,

Eline verdiğiniz bir defterin, kâğıdın ortasına vermiş olduğunuz yönergeyle bir çizgi çekip, çöp adam yapıp, daire, kare çizebiliyorsa,

Anlattığınız hikâyeyi dikkatle dinleyip sorular sorabiliyorsa, yorumlarını katarak sonuç çıkarabiliyorsa,

Dikkati dağılmadan yaklaşık on dakika süresince oyun oynayabiliyorsa,

Rakam, harf ve sembolleri birbirinden ayırt edebiliyorsa,

El-göz koordinasyonunu sağlayıp beden dilini doğru kullanabiliyorsa,

Kendi seçtiği kıyafetleri giyip çıkartabiliyorsa,

El-yüz yıkama, dişlerini fırçalama gibi öz bakım becerilerini yardımsız yapabiliyorsa,

Çatal kaşık tutmayı öğrenip, yemeğini desteksiz yiyerek sofra kurallarına uyuyorsa,

Talepleri karşısında sabırlı olmayı, beklemeyi, karşısındakinin haklarına sırasına saygı duymayı öğrenmişse,

Ukalalık boyutuna varmadan özgüveni gelişmiş ve iletişim becerilerini kazanmışsa,

Aldığı eşyayı, oyuncaklarını toparlayıp yerine koyuyorsa,

Evet!

Çocuğunuz okula hazırdır. İki kere ikiyi, ülkenin sıra dağlarını, yabancı dil dersinde üç-beş kelimeyi zamanı gelince zaten öğrenecektir. Eğer çocuğunuzu özgüveni gelişmiş sorumluluk bilincine sahip, karakterli yetiştirdiyseniz; emin olun oryantasyon sürecini daha hızlı atlatacak ve akademik anlamda başarıyı yakalayacaktır; fakat bu oryantasyon süresince uyum problemi yaşayabilir, altına yapabilir, tırnak yiyebilir, saldırgan davranışlar gösterebilir, nedensiz ağlayabilir. Okul yönetiminden, özellikle öğretmeninden destek alıp onlarla işbirliği içerisine girerek sorunu çözebilirsiniz. Yeter ki kendi kaygılarınızı çocuğunuza yansıtmayın. Kararlı olun baskıdan uzaklaşın sakin bir şekilde, sabırla neden okula gitmesi gerektiğini anlatın. Okula gitmesi karşılığında ödül teklif edip öğretmenle okulla korkutup ceza-tehdide başvurmayın. Okula arkadaşlarına sevgisini ifade etmesine izin verin, gün içerisinde yaşadıklarını anlattığında etkin dinleyin ilgisiz kalmayın.

Okula başlarken okul öncesi dönemde okuma yazmayı sökmüş çocukların tepkileri daha yoğun olabilir. Sınıfta sıkılıp sınıfın düzenini bozan davranışlar sergileyebilir. Diğer öğrenciler okuma yazmayı sökene kadar siz öğretmenle işbirliğine girerek seviyesine uygun kaynak ödev vs. destek alın.

Tüm öğrenci ve öğretmenlerimize başarılı bir ders yılı dilerim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Arzu Kılıç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi

Anket Şanlıurfa'da en iyi çalışan belediye sizce hangisi?