BAŞKAN BEYAZGÜL, NELER ANLATTI NELER…

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfada yayın yapan Gazete, Televizyon ve Ulusal ajansların temsilcileri ile bir araya gelerek hasbihal etti. Şanlıurfa’ya yapmayı planladığı projeler ve devam eden projeler hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Evet…
Buraya kadar her şey çok resmi ve sıkıcı şimdi gelelim o sohbetin ayrıntılarına neler konuştuk neler…
Şanlıurfa halkının merak ettiği her soruyu Başkana iletip cevabını aldık.

Basın camiasında ne kadar çekememezlik çirkeflik olsa da o gün herkes oradaydı bir arada peki ne için?

Şanlıurfam için…

Şuraya biraz betimleme bırakalım…

Başkan Beyazgül bizlerle Sakıbın Köşkünde bir araya geldi. Sakıbın Köşkünü bilir misiniz?

Sizlere çok kısa Sakıbın Köşkünden bahsetmek istiyorum. Çünkü biz o toplantıda şöyle bir karara vardık. Büyükşehir Belediyesinin yaptığı her etkinliği tarihi mekanlarda ve yerinde yapması konusunda hemfikir olduk. Artık kaleme aldığımız haberlerde Şanlıurfamızın tarihi mekanlarına da değinecek tanıtımına katkı sağlamaya devam edeceğiz.

Ben hemen kararlara uyup Sakıbın Köşküne değinmek istiyorum.

Halepli Bahçede yer alan bu köşk Sakıp efendi tarafından 1845 yılında yapılmış ve Sakıp efendi bu köşkün insanlara hizmet etmesini ve insanların kedisini hatırlamasını istemiş bu isteğini ise şöyle dile getirmiş;

"Dünyada insan yüz tane köşk yaptırsa bile ahiretini ma'mur ve bayındır etmedikçe hiçbir faydası olmaz. Ancak benim isteğim budur ki: ben dünyadan göçüp gittikten sonra bu mesken de başkasının malı olacak. İşte o zaman Cenab-ı Hakk'ın rahmetine sebep olsun diye bu köşkün banisine bir Fatiha okuyup, hatırlasınlar. Bu ferah verici köşkte oturdukları müddetçe bir rahmetle ruhumu şad etsinler , ihya etsinler."

Sakıp efendi...

Şimdi ise bu köşk Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi BELTUR A.Ş tarafından kafeterya ve restoran olarak işletiyor. Sakıp efendinin umudunu gerçekleştirmenin gururuyla duran bu köşk, kim bilir nice seneler daha nice nesillere daha taşıyacak Sakıp efendiyi…

Ben Sakıbın köşküne vardığımda erkenden gelenler toplantı başlamadan sohbete tutuşmuştu bile herkesin yüzünde gülücük ve selamlaşmalar adeta havada uçuşuyordu.
Uzun zaman olup ta bir birini göremeyenleri hiç söylemiyorum bile sohbetin akışına kendilerini öyle kaptırmışlardı ki etraflarındaki kahkahaları duyamaz olmuşlardı.
O atmosferin en güzel yanı neydi biliyor musunuz?
Herkesin bir arada olmasıydı o anlıkta olsa birbirleriyle ilgili olan olumsuz düşünceleri geldikleri yerde bırakmışlardı.

Zeynel başkan geldi bizi hiç bekletmeden tamda saatinde oradaydı tek tek hepimizle tokalaştı. Memnuniyetini ise yüzüne yansıtmış gülümsüyordu kapıda görülür görülmez pozitif enerjisi ortamı sarmıştı.

Artık Zeynel başkanda geldiğine göre yarı resmi sıkıcı ve bir o kadarda eğlenceli verimli geçen toplantıyı anlatmaya başlayayım mı?

Toplantının gerçekleştiği oda aslında bir mağaraydı içi mis gibi tarih kokuyordu. Tarihin verdiği o mistik doku her şekilde kendini size hissettiriyordu.

Başkan Beyazgül açılış konuşmasını yapmaya başladı güler yüzüyle Şanlıurfa’da yaptığı ve devam eden projeler hakkında merak edilen her soruyu yanıtlayacağını ve aslında bir toplantı değil bizlerle hasbihal etmek istediğini vurguladı.

Toplantı değil de hasbihal ederek sorunları daha iyi tespit edeceğini düşünüyordu ve çokta haklıydı. Toplantının verdiği resmiyet herkesin canını sıktığı bir gerçeği var ortada demi hiç kimse bu durumu inkar etmesin.

BELEDİYENİN BORÇ DURUMU

Başkan Beyazgül, vatandaşların merak ettiği soruları aydınlatmaya başladı. ilk olarak belediyenin borcu hakkında bizleri bilgilendirdi. Başkanın dediğine göre belediyenin toplamda 1 kat trilyon 200 milyon TL borcu olduğunu varmış. Tabi bu borcu katlanarak artmasını engellemek amacıyla personel giderlerinde düzenlemeye gittiğini ve açılan havuzlarda çalıştırılmak üzere personel alımı yerine belediyedeki personelleri o alanda değerlendirdiğini aktardı.

Sizce de çok yerinde bir karar değil mi?
Yeni personel alıp ta onun bunun torpiliyle işe girmeye çalışanlarla uğraşmaktansa hem gereksiz bir giderin önüne geçmiş hem de dost ahbap tartışmasından sıyrılmış. Kesinlikle onayladığım ve doğru bulduğum bir karar bunun için Zeynel Başkana teşekkür ediyorum.

ASFALT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Kentin bir çok yerinde yeni yollar açıp asfalt çalışması yaptığını da belirten Başkan Beyazgül kırsalda yaptıkları asfaltın sulamayla söküldüğünü ve dayanıklı olmadığını bu nedenle artık kırsallara beton yol yapacağını söyledi.

Kırsalda bilinçsiz sulama sadece tarlaları yok etmiyor demek ki. Baksanıza yapılan yatırımlar çabucak yok olup gidiyor üstelik birde su israfı yapıyoruz tarlamızın verimliliğini azaltıyoruz.

Ah benim değer verdiğim üretici insanlar…

Lütfen bilinçsiz sulamanın önüne geçelim artık bu israfa bir son verelim.

KALE ETEĞİ PROJESİ

Kale eteği projesinin gerçekleştirilmesi noktasında son rötuşların yapıldığını söyleyen Başkan Beyazgül, kamulaştırma yapılıp yıkım işlemleri tamamlanınca dünyanın en büyük kültür ve sanat açık hava müzesini şehrimize kazandırmış olacaklarını söyledi.
Hemen ardından kale arkasındaki evlerin yüzde 50’sinin yıkılacağını ve projeyi gerçekleştirmeye başladıklarını vurguladı.

Kale eteği projesi benimde sabırsızlıkla beklediğim bir proje gerçekten söylendiği ve projedeki gibi olacaksa turizm Urfa’da adeta şahlanacak.

MERAK EDİLEN TRAMBÜS SORUNU

Şanlıurfalı vatandaşların ve biz basın mensuplarının sıklıkla dile getirdiği trambüs sorunu artık çözüme kavuşuyor. Şanlıurfa trafiğini sıkıştırmadan ve ulaşımda aksaklıkların yaşanmasının önüne geçilmek için gelen 25 metrelik trambüslerin yerine 18 metrelik trambüs sipariş edildiğinin müjdesini aldık.
Trambüslerin üretimi tamamlandıktan sonra Şanlıurfa halkının hizmetine sunulacak ve ulaşımdaki aksaklıklar bir nebzede olsa giderilecek.

Trambüs projesine gelince evet güzel bir proje ama çok geç kalınmış bir proje olarak görüyorum.

GÜNDEMİN YILDIZI ŞANLIURFASPOR

Şanlıurfaspor için elini her zaman taşın altına koyduğunu söyleyen başkan Beyazgül bizlere Şanlıurfaspor’la ilgili neler yaşadığını ve neler yaptığını anlattı.

Şanlıurfaspor’un Emin Yetim’in başkanlığında yürümediği dönemde Valimiz Abdullah Erin ve Başkan Beyazgül, Emin beyden istifa etmesini istemiş. Emin beyde Playoff’a çıktığını 450 bin TL prim borçlarının ödenmesiyle takımı şampiyon edip istifa edeceğinin söylemiş. Sayın Valimizle Başkan Beyazgül bu borcu ödeyerek Şanlıurfaspor’un rahat nefes alıp şampiyonluğa oynamasına ön ayak olmuş. Fakat Emin bey görüldüğü üzere sözünü tutamadı ve Şanlıurfaspor her geçen gün borçlanıp batmaya devam ediyor.
Emin beyin ardından başkanlığa Mehmet Yılmaz talip oldu ve Başkan Beyazgül Yılmaz beyi uyararak bu borcun altından kalkamayacakları ile ilgili uyardığını söyledi.
Tüm uyarılara rağmen Şanlıurfaspor’un bu durumuna göz yummadığını ve eski Şanlıurfaspor kulüp başkanlarından Kemal Saraçoğlu’ndan kulüple ilgili borcun çıkartılıp ne yapılacağıyla ilgili bir çok kez bilgi alışverişinde bulunduğunu belirten Başkan Beyazgül, sonuç olarak Şanlıurfaspor’un toplam 80 milyon borcunun ortaya çıktığını bu takımın ancak kapatılarak Karaköprü Belediyespor'un sarı yeşil renklerine giydirilerek devam ettirilebileceğini vurguladı.

Ve ben bir bayan taraftar olarak derim ki.. Zümrüdü Anka kuşu küllerinden tekrar doğar ve eminim ki Karaköprü Belediyespor Şanlıurfaspor adı altında mücadele ederse biz işte o zaman küllerimizden tekrar doğacağız.

KARAKOYUN VE CAVSAK DERESİNİN AKIBETİ…

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin yıllardır çözülmeyi bekleyen Karakoyun ve Cavsak deresi sorunu artık çözülme noktasına gelmiş durumda fakat belediye 30 milyon TL ile derelerin sularla doldurulup gerekli peyzaj çalışmalarını yapabileceklerini belirtiyor.

Gerekli paranın gelmesiyle projenin hemen başlayacağını belirten Başkan Beyazgül, bu projeyle Şanlıurfa’nın sıcak havası biraz daha kırılacak ve derelerin ıslahı noktasında kalıcı çözüm sağlayacaklarını akardı.

Ve üzülerek söylüyorum ki buda çok geç kalınmış projelerden biri keşke paramız varken daha önceki başkanlarımız bu projeye öncelik verseymişte bizlerde bu yazı bir serin geçirseymişim sıcaklıklar bizi bezdiriyor başkanım :)

İŞTE BU ÇOK MÜHİM YEŞİL ALAN…

Şanlı şehir Şanlıurfamız maalesef yaz aylarında bir güzel kavruluyor bizlerde onunla beraber kavrulup gidiyoruz. Peki bu sıcaklıkların önüne geçebilmek için neden yeşil alanlarımızı çoğaltmıyoruz, neden ağaç dikmiyoruz diye yakınırken Başkan Beyazgül yaramıza merhem olur gibi şunu söyledi;
“Şehrimizdeki kaçak yapıları yıkmaya başlıyoruz ve yerlerine tekrar bir bina değil yeşil alan yapacağız Şanlıurfamızın daha yeşil olması için elimizden gelen her şeyi yapacağız ve ilk olarak eski Edessa otelini yıkıp yerine yeşil alan yapacağız.”

Başkanın bu sözüyle yapılan kaçak yapılardan kurtulduğumuza mı sevineyim yoksa Şanlıurfa’nın yeşil alan ihtiyacını fark eden başkanın çabasına mı sevineyim bildiğiniz benimkisi çifte mutluluk :)..

SADECE YAYALARIN HAKİM OLDUĞU BİR ÇARŞIYA NE DERSİNİZ?

Türkiye’nin hemen hemen her ilinde sadece yayaların hakim olduğu ve rahatça alışveriş yaparak dolaştığı alanlar var. Şanlıurfamızın da böyle bir alana ihtiyacı var. Sizlerde istemez misiniz araçların korna çalmadığı ve egzoz dumanın olmadığı bir alanda rahatça dolaşıp alışveriş yapmak. Ve en güzel haberde şu Başkan Beyazgül, “Siz kamuoyunun nabzını ölçün vatandaş nereyi istiyorsa ben orayı araçlara kapatmaya hazırım” dedi.

Haydi şimdi söz sizde Şanlıurfa halkı nereyi isterseniz orada rahatça dolaşabileceğiz korna sesi olmadan :)..

Esnaf abilerimiz bize kızmasın bu proje gerçekleşince onların işi daha da çok açılacak aslında hem elektronik kapanlar sayesinde belli saatlerde mallarını rahatça dükkanlarının önünde indirebilecekler. Siz olmadan biz alışveriş yapamayız ki demi:)

Önemli kararlardan biride şu 2 ayda bir böyle toplanıp Başkan Beyazgülle hasbihal etme kararı aldık.
Yani 2 ayda bir biz neler konuştuk neler… Her şeyi size bir bir anlatacağım. Çünkü bizler sizler için bir araya geleceğiz. Şanlıurfam için 2 ay sonra neler yapıldı, ne yapılacak bir bakalım sohbete devam edelim.
Bu sohbete bir bardak çay yetersiz kalır ona göre bir dahakine hazırlıklı olun demlik ocakta pofurdarken bizde sohbet edelim…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gülizar Gülebak - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Urfanatik Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfanatik Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

04

Ahmet SAĞIR - FETÖ'nün tüm mal varlıklarına el konulduğu gibi...Cem Uzan'ın tüm mal varlığına el konulduğu gibi...Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesini de kat trilyonliralarca lira borca sokan eski başkan Nihat Çiftçi'nin neden mal varlığına el konulmuyor?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Ağustos 08:10
03

Nur - Zeynel Başkan'ın Şanlıurfa için bugüne kadar yaptığı ve yapmayı planladığı projeler çok umut verici. Gerçekten Şanlıurfa Zeynel Başkanla hak ettiği değere kavuşacak. Gülizar Hanım size de samimi anlatımınızdan dolayı teşekkür ederiz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Ağustos 08:10
02

Ömer ERSÖZ - Olumlu ve gayet sıcak bir oluşum,buluşum...inşaAllah devam eder ve uygulanan projelerden bahsedilir...yalnız dikkatimi çeken bir konu ; Sakıp köşkünün kafe verestoran olması ,doğrumu acaba...?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Ağustos 08:10
01

Hüseyin TEKKARDEŞ - Gülizar Hanım haberin resmiyeti bir yana içtenlikli anlatımınız için öncelikle teşekkür ediyorum.

Bu anlatımınıza binaen başlıklardan bilgi sahibi olduğum konulara yorum getirmek istedim.

Borçları öz kaynaklarımız olan Karacadağ, Takoran Vadisi, Karaali Kaplıcaları, şehir merkezi ve ilçelerindeki tarihi mekanları işletme karşılığında restorasyonları üstlenerek ve hali hazırda Beltur'un sosyal tesisleriyle hizmeti daha üst seviyeye taşıyarak kapatmak hayal değil.

Trambüsleri 25 metreden 18 metreye indirmek akıllıca bir çözüm olmuş doğrusu.

KaraköprüBelediyeSpor'u Şanlıurfa Futbol Kulübü yapılsa dahi karşılaşmaları oynadığımız 28 bin 965 seyirci kapasiteli 11 Nisan Stadyumu futbola ev sahipliği yapmanın ötesinde olimpiyatlara yönelik bir yapı ve 2 milyonluk şehirdende artık olimpiyatlara sporcular hazırlansın diye düşünüyorsak olimpiyat stadımızı daha çok bu branşlarda kullanıma açmamız gerekir.

Şanlıurfa Futbol Kulübü'ne ise 3. Lig'de Karaköprü Faruk Çelik ve Furkan TÜYSÜZ Stadyumu (Siverek) fazlasıyla yeter diye düşünüyorum. Daha sonra kapasiteleri arttırılabilir.

Sadece yayalara yönelik açılacak caddesi olarakta şehrin gözbebeği olduğunu düşündüğüm Novada Park ile Bahçelievler Mh. birbirinden ayıran Atatürk caddesi. Fakat sadece sivil araçlara değil Rabia Meydanı'na kadar tüm ulaşıma kapatılmalı diye düşünüyorum. Otobüs geçişleri için şehir trafiğine alternatif olarak açılan toplamaların bulunduğu cadde bölünerek kullanılabilir. Zamanla bu trafiğe kapalı alan alternatifler oluştukça belediye ve yine zamanla Sarayönüne kadar uzatılabilir.

Dipnot: Sakıp Efendi için böylesi tarihi ve ferah bir mekan bize devrettiği için Fatiha gönderdim inşAllah yerine ulaşır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Ağustos 08:10


Anket Size göre Şanlıurfa'nın en önemli sorunu nedir?