‘’KIZGIN KAYA ÜSTÜNE DÜŞEN BİR DAMLA’’

Kış ayına girmiş bulunmaktayız. Havalar iyice soğudu ve yağmur şiddetini arttırdı. Peki, gel gelelim bu soğuk havalarda nasıl ısınacağız…

Kış mevsiminin gelmesiyle fırtınalı yağmur hatta bazı yerlerde kar yağmaya başladı. Tabi kış ayına bira geç bile girdik diyebiliriz. Doğalgazlı, sobalı, klimalı evlerde insanlar ısınmaya çalışırken elektrik ve doğalgaz ve elektriğe gelen zam ile evde üşüyerek oturmayı tercih edenlerde var.

Bilginiz vardır ki Aralık 2017'den Eylül 2019'a kadar geçen süreçte doğalgaza konutlarda yüzde 64, büyük sanayi kuruluşlarına yüzde 120, elektrik santrallerine ise yüzde 110 zam geldi. Doğalgaza daha 1 Ağustos’ta yüzde 15 zam gelmişti. O zammın ardından henüz 1 ay geçmemişken aynı oranda bir zam daha gelmesi de dikkat çekmişti. Adındaki ‘doğal’ kelimesinden bile uygun olması gereken doğalgazın bu denli zamlarla yükselmesiyle artık doğalgaz değil de ‘paralı gaz’ demek gerekiyor herhalde.

Gündem de asgari ücrete zam haberleri varken aslında, yapılan zamların göz önüne alınması gerekiyor. Zam üzerine zam yapıyoruz; doğalgaza, elektriğe, çaya, şekere, suya vs. ama velakin asgari ücreti gıdım gıdım yükseltiyoruz. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu der vatandaş.

Asgari ücretle çalışan bir kişini ailesini geçindirmenin yanında birde elektriğe, suya veya doğalgaza verdiği parayı nerden karşılayacak acaba. Bir şeyleri yaparken diğer tarafı düşünmüyoruz, herkes kendi çerçevesinden bakıyor. Madem Ocak 2020’de bir zam yapılacak o zaman bu zamları da düşünerek yapacaksınız. 2 bin 20 lira olan asgari ücreti siz 10, 20 lira farkla yükseltirseniz insan aklıyla dalga geçersiniz. O zaman gündeme düşer; soğuktan ölen insanlar, parasızlıktan inşaat tepelerine çıkan insanları…

Doğalgazlı evde yaşıyoruz deyip rahat etmek isteyen insanlar, yüksek faturalardan korkup ya açmıyor ya da çok düşük seviye açarak üşüyerek oturuyor.

Almanların ''kızgın kaya üstüne düşen bir damla'' diye bir sözleri var. Bu zamlar, kızgın kayaya dönüşmüş ülke ekonomisinin üstüne düşen bir damladan fazla soğutma etkisi yapmaz. Ülkeyi daha da çıkılmaz bir yola sokar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fatma Kırmızı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfanatik Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfanatik Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.ŞANLIURFA ŞEHİR MARKALARI

Markanız 1 yıl boyunca, Urfanatik'te, bu alanda! Arayın...

+90 (532) 175 0403
Reklam bilgi

Anket Korona gündemden düştükten sonra hangi sektör en çok değişime uğrayacak?