Güle Güle Ayların En Güzeli

Bir ramazan ayının daha sonuna gelmek üzereyiz. Bu güzelim ay nasıl geldi geçti anlamadık bile Ramazan ayı, dinimizce yüce ve kutsal kabul edilmiş mübarek/uğurlu bir aydır. Ramazan ayı, aynı zamanda “on bir ayın sultanı” olarak kabul edilmektedir. Rahmet, bereket ve oruç ayı olan Ramazan; kardeşlik ve sevgi bağlarının güçlendiği, ruhlarımızın güzel öğütlere ve uyarıcı telkinlere açık olduğu, manevi duygularımızın canlılık kazandığı, birlik ve beraberliğimizin daha da güçlendiği kutsal ve uğurlu bir aydır.

Bu ayda âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed’e, kıyamete kadar insanlığa ışık tutacak olan Kur’an-ı Kerim indirilmeye başlanmıştır. Ramazan, içerisinde insanlık için bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ni içinde barındıran kutlu bir aydır. Ramazan, oruç gibi türlü hikmetlerle dolu bir kulluk görevini ifa edip ubudiyet zevkini tatmanın başarıldığı eşsiz bir aydır.

Ramazan, âlemlere rahmet olarak gönderilen son elçi Hz. Muhammed’e peygamberlik görevinin verildiği aydır. Ramazan, Allah’ın yardımıyla Mekke’nin fethedildiği ve insanların dalga dalga Allah’ın dinine girmeye başladığı büyük bir değişime sahne olan bir aydır. “Ramazan ayı öyle bir aydır ki onda Kur’an indirildi. Kur’an ki insanlara yol göstericidir. Doğruyu eğriden, hakkı batıldan ayıran delillerin kaynağıdır. Kim o ayda bulunursa onu oruçla geçirsin diye buyurmuş yüce Allah Ramazan sözlük anlamı itibariyle şiddetli ve yakıcı sıcak demektir. Bu ayda günahlar Salih amellerle yakıldığı için ona bu isim verilmiştir. Bununla Ramazan’da inanan bireylerin açlık ve susuzluktan içlerinin kavrulması, buna karşılık günahlarının yanması ve kalplerinin ihtiras ve kötülüklerden kurtulması murat edilmektedir. Gelirken hoş geldin Kalbimize sevgi evimize huzur rızkımıza bolluk getirdin güzelliklerle geldin güzelliklerle gidiyorsun giderken de bizleri bayramınla ödüllendiriyorsun sen ne güzel ne mübarek bir aysın on bir ayın sultanısın seneye tekrar kavuşmak dileğiyle Ruhlarımız huzur bulsun, sоfrаlаrımız anlam dolsun, uğurlar olsun güle güle maneviyatın en güzel zamanı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Halil Karaatlı - Mesaj Gönder
Anket Size göre Şanlıurfa'nın en önemli sorunu nedir?
Tüm anketler