Umre Yolculuğum

  Kutsal topraklara uzun bir zamandan beridir, yolculuk yapmak istiyordum. Bu yolculuk bir hayalimdi diyebilirim. Nihayet şartlar olgunlaştı ve bu yolculuğa çıktım. İki hafta orada kaldım ve bu sürenin beş günü Ramazan Ayına denk geldi. Kutsal topraklarda Ramazan Ayı bambaşka yaşanıyor.

  Bizde ki gibi çeşit çeşit yemeklerle serilen iftar sofrası yerine, bir bardak su ve iki hurma ile de iftar yapılabiliyormuş. Abartmıyorum bir bardak su ve iki hurma ile doyabiliyorsunuz.

  İbadet ettiğim ve ziyaret ettiğim yerleri nasıl ve hangi kelimelerle anlatsam eksik kalır. Yirmi dokuz harf kifâyetsiz kalır desem yeridir. Bir yeri diğeriyle kıyaslamak mümkün değil. Her mekan kendi özelinde güzel ve görülmeye değer. Mekke ve Medine’ de, Osmanlı Döneminden kalan eserleri görebiliyorsunuz ve bu durum içinizde ister istemez bir burukluk yaşatıyor. Her şey bambaşka olabilir miydi?

  Yolculuğa çıkacağım zaman küçük bir araştırma yaptım ve Hisar Turizm ile bu yolculuğa çıktım. Tur görevlilere kutsal topraklara oldukça hakimdiler, ziyaret ettiğimiz her yer ile ilgili detaylı bir şekilde bizi bilgilendirdiler. Orada geçirdiğim iki hafta boyunca herhangi bir aksaklık yaşamadım. Hava değişiminden dolayı küçük bir rahatsızlık geçirdiğimde bile hemen seferber oldular. Bir kez daha gitmeyi düşünürsem yine Hisar Turizm’ i tercih ederim.

  Birçok kez yolculuğa çıktım ama beni en çok etkileyen umre yolculuğu oldu. Giderken ayrı bir heyecan, dönerken apayrı bir burukluk yaşadım. Döndükten sonra istemsiz bir şekilde tekrar gitmek istiyorsunuz.

  Bu yaşa kadar birçok farklı tecrübe edindim. Bu yolculuk hepsinden farklı bir tecrübe ve bakış açısı kazandırdı bana. Galiba hayatımı bu yolculuk öncesi ve sonrası diye ayırsam yeridir. İyi ki bu yolculuğa çıkmışım. Maddi, manevi imkanı olan herkese de tavsiye ederim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Sırrı Aygün - Mesaj Gönder

# olan, dahaAnket Size göre Şanlıurfa'nın en önemli sorunu nedir?
Tüm anketler