Halkımızı Dinlemek    

 Suriye savaşı neticesinde ilimize yoğun göç olmuştur. Bu doğrultuda devlet bünyesinde dil ve mesleki eğitim kursları verilmiş ve kültürel faaliyet imkânlarından yararlanmaları sağlanmıştır. Ayrıca istihdama katılmaları ve kendi ürettiklerinden gelir elde etmelerini için çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Böylece vatandaşlar ile göçmen topluluk arasında toplumsal uyumun olması, sosyal birlikteliğin gerçekleştirilmesi ve olabilecek olumsuzlukların bertaraf edilmesi hedeflenmiştir.

         Tüm bunlara rağmen göç sonucu ilimiz nüfusunda meydana gelen ani artışlar şehire ilave yük binmesine ve yerli halkı olumsuz etkileyen durumların oluşmasına neden olmuştur. Bunun sonucunda:

Sağlık sektöründe yatak ve hizmet kapasitelerinde Suriyelilere hizmet verilmesi nedeniyle yerli halkın aleyhine daralmalar oluşmuştur.

Kurum hizmetleri için ek kapasiteler artmış ve yeni bütçelerin verilmesi gerekmiştir.

Temel ihtiyaç mallarında bölgesel enflasyon artışlarına neden olmuştur.

Suriyeli nüfusun fazla olması nedeniyle vatandaşlarda güven sorunları oluşmuş ve halkta terör kaygısı artmıştır.

Aşırı nüfus artışından dolayı konut ihtiyacı oluşmuş, bunun sonucunda kiralık ev bulmak zorlaşmış ve kiralarda artış gözlenmiştir.

Bahçelievler, İpekyol, Bamyasuyu, Şairnabi, Ahmet Erseven mahalleri başta olmak üzere Suriyeli halkın şehir merkezinde yoğunlaşmaları ilimizin “Demografik yapısı”nda değişimlere neden olmaya başlamıştır.

Suriyelilere ait işyerlerinde bulunan tabelalardaki yazılar görsel kirliliğe neden olmaktadır.

Ortak kullanım alanlarında özellikle Suriyeli gençlerin nargile, yüksek sesli müzik vb. gibi insanları ve çevreyi rahatsız edici davranışlarda bulunmaları halkımız tarafından uygun karşılanmamaktadır.

         Savaşlar, masumların karşılaştıkları en büyük zulümlerden biridir. Yüzyıllardan beri milyonlarca insan belli tarafların düzenlerini koruyabilmeleri için hayatlarını kaybetmiştir. Elbette Suriyeli vatandaşlar için çok zor bir durumdur. Ancak zaten ekonomik ve sosyal durumları minimum seviyede olan ilimiz insanının düşüncelerinin önemsenmesi  gerekmektedir. Bizim geleneğimizde eve gelen misafir hoş karşılanır, güzel ikramlar edilir ve güler yüzle uğurlanır. Ancak misafir ev sahibi gibi davranmaz. Yardımsever Urfa halkımızın Ensar durumda iken Muhacir duruma düşmemesi için gerekli çalışmaların yapılması gerekmektedir.

         Güzel günler geçirmeniz dileğiyle… Esen Kalın    

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Emrah Ercan - Mesaj Gönder
Anket Size göre Şanlıurfa'nın en önemli sorunu nedir?
Tüm anketler