Kadın doğum ve çocuk hastanesi elzemdir!...

Uzun bir süreden beridir kafamda tasarladığım ve onlarca takipçimin dile getirmemi istediği, Siverek için hayati önem taşıyan "Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi"nin bir an önce Siverek'te faaliyete geçmesi sorunudur.

Sade vatandaşların yanı sıra ilçede görev yapan en üst yetkililerde "Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi" bir elzemdir  diyor.

Nüfusu, coğrafik genişliği yani geniş bir yüzölçümü sahip olması ve Türkiye'nin en genç nüfusun barındığı Siverek birçok ilden daha büyük bir ketimiz ve en önemlisi doğurganlık oranının yüksek olması. İlçede yılda en az 11 veya 12 bin çocuk dünyaya gözlerini açıyor.

Kadınların hamilelik ve doğum sırasında yaşadığı sorunların başında işin temelinde, yani hamileliğin ilk aşamalarından doğum anına kadar kadınlarımıza bilinçli ve sürekli hizmet verecek bir hastanenin olmayışı vatandaşların büyük bir kesimin mağduriyet yaşamasına neden oluyor.

Bu konuda en çok mağduriyet, yoksul vatandaşlarımız çekiyor. Hamilelik sırasında bilinçli bir ekip olmadığı için beslenme ve hijyen konusunda eksiklikler yaşanmakta. Halkın büyük bir kesimi hamileliği düzgün takip edip, modern bir doğum hanede çocuklarını dünyaya getirme şansından yoksundurlar.

İlçemizde Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi bulunmadığı için sorunlu gebelik ve doğumlar çevre, çevre il hastanelerine gitmek zorunda bırakılıyorlar.

Bu güne kadar gerek basına yansıyan gerekse de yansımayan birçok ölümlü vakalar yaşanmıştır. Nüfusu her geçen gün artan Siverek'te bu güne kadar kadın doğum ve çocuk hastalıkları hastanesinin olmayışı başlı başına bir sorun bence.

Bu güne kadar sanırım ilçede bulunan siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarından da bu bağlamda ciddi bir çağrı, hükümetin dikkatini çekecek bir çalışma gelmedi. Belki ferdi birkaç kişinin veya bir iki STK'nın sesi çıkmış ise de ses gür çıkmadığı için kimse bizi duymadı. Zor şartlar altında çoğalmaya çoğalırken de bazı bebekler sakat kalmaya mahkûm edildi. Sağlıklı bir ortamda doğmadıkları için beyinlerine yeterli oksijen gitmeyen, hamilelik süresince anne karnında sağlıklı bir muayenesi yapılamayan bir çok bebek bu gün rehabilitasyon merkezlerinde tedavi görüyor, bir çok bebek böyle sağlıksız bir ortamın kurbanı oluyor.

Bu satırlardan sonra sanırım "Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Elzemdir!..." sorusunu iyi anlıyoruz.

PROFESÖR MİLLETVEKİLİMİZ SESİMİZE SES OLACAK MI?

Siverek olarak büyük bir oy ile meclise gönderdiğimiz Şanlıurfa Milletvekili Prof. Dr. Abdurrahim Dusak, Siverek'te Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi yapılması için ne gibi çalışmalar yaptığının şahsen bir gazeteci olarak bu güne kadar ne gördüm nede duydum. Burada  bir gazetecinin yazmasıyla duyacağını da sanmıyorum!.

Yeri gelmişken bir çağırım olacak; tüm siyasi parti ilçe başkanlarına, kırsal ve merkez mahalle muhtarlarına, Siverek'te yaşayan her anne ve baba adayına görevler düşmektedir. Bu konuda sesimizi güçlü çıkarmasak bin sene gitse de, buraya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi yapılmaz. Bu hizmetin memlekete gelmesi için gazetecilerin haber yapması yetmiyor. Bu konuda öncelikle sosyal medyalarımızda değerli vekilimiz Prof. Dr. Abdurrahim Dusak'ı Sağlık Bakanlığını etiketleyerek talebimizi yerine getirilmesini isteyeceğiz. Anne ve baba adayları bu talebi CİMER üzerinden yetkililere iletmeleri gerekiyor. İlçede bulunan STK'lar bu konuda kampanyalar başlatmalıdır diye düşünüyorum.

Son olarak iletişim araçlarının geliştiğini, dumanla haberleşmeyi geride bıraktığımızı hatırlatıp bu haklı talebimizi sosyal medya mecralarımızda bir an önce değerlendirmemiz elzem. Bunu mutlu ve sağlıklı çocuklarımız için yapmalıyız…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şükrü Dolaş - Mesaj Gönder
Anket Size göre Şanlıurfa'nın en önemli sorunu nedir?
Tüm anketler