Ramazan ayında nasıl beslenmeniz gerekir?

Bugün de, çok güzel bir konu ile karşınızdayım. “Çok zor kilo veriyorum” diyenler için, 6 adımda bunu nasıl başarabileceğinizden bahsedeceğiz.

Bahsedeceğim adımlardan ilk üçü, daha çok kan değerleri ile alakalı. Diyete başlamadan önce, mutlaka bir kan tahlili yaptırmanızı öneririm. O halde, hadi başlayalım!

Kansızlık olabilir, kan hemogram değerlerinizi kontrol ettirin

Kansızlık varsa, kilo vermeniz zorlaşabilir. Bunu, mutlaka hemogram değerlerinize baktırarak tespit ettirmenizi öneririm. Kansızlığınız varsa; metabolizmanız olduğundan yavaş çalışabilir, vücutta halsizlik görülebilir, bağışıklık sistemi zayıflayabilir. Bu da, dolaylı yolla kilo vermenizi zorlaştırabilir. Bunu, ben kendi danışanlarımda da sıkça görüyorum.

Ancak, korkmayın. Bir dahiliye doktoruna başvuruyorsunuz ve o sizin kan değerlerinizi takviyelerle birlikte normal seviyelere ulaştırıyor.

D vitamini düşüklüğü olabilir, kan tahlilinizi kontrol edin

D vitamini düşüklüğünde, kişilerin zor kilo verdiğini biz de görüyoruz. Yapılan araştırmalara göre; D vitamini düşük olan kişiler, kilo almaya daha meyilli oluyorlar. Bu nedenle, mutlaka D vitamini seviyenizi kontrol ettirin.

D vitamini eksikliği; bağışıklık sistemini düşürüyor, iştahı açıyor ve kilo almaya yatkınlık yapıyor. Eğer diyet yaparken D vitamini seviyeleriniz düşükse, kilo vermekte zorlanabilirsiniz. Ancak, bunun için de korkmayın. Aynı şekilde, takviye alarak çözmeniz mümkün.

İnsülin direnci olabilir, kan HOMA-IR değerlerinizi kontrol ettirin

İnsülin seviyeniz yüksekse, insülin direnciniz olabilir. Bu da, sizin kilo vermenizi zorlaştırır. İnsülin direnci; metabolizmanın yavaşlamasına neden olur, yediğiniz her şeyi yağa dönüştürür, diyet yaparken yağ yakmak yerine, daha çok yağ depolarsınız, iştahınız açılabilir. Bunun sonucunda da; diyet yaparken çok acıkırsınız ve bir yandan da kilo veremezsiniz. Bu tür durumlarda, ben de çok sık karşılaşıyoruz. Diyetisyeniniz, buna göre bir beslenme düzeni oluşturursa, insülin direnci de zamanla aşabilirsiniz.

İlk 3 adım, daha çok kan değerleri ile ilgiliydi ve bunlar tespit edildiğinde, gerekli takviyeleri alarak sonuca ulaşabilirsiniz. Bundan sonraki kısım, daha çok beslenmeyle ilgili ve birçok danışanım bunları gözden kaçırıyor. Danışan geliyor, “Hocam, ben kesinlikle kilo veremiyorum” diyor. Ben de, “Gerçek anlamda kilo veremeyen insan çok az” diyorum. Mutlaka, bir yerde yanlış yapıyor olmalısınız. Burada da en büyük problem, şimdi bahsedeceğimiz adımlarda ortaya çıkıyor!

Gün içinde yaptığınız ara atıştırmalıkları takip edin ve not tutun.

Ara ara yapılan atıştırmalıkların farkında olmuyorsunuz. Peki, bu ne demek? Birçok kişi kendi başına diyet yaptığı zaman; 3 tane fındık, 5 tane bisküvi yiyor ya da yemek yaparken 1-2 kaşık atıştırıyor ya da iş yerinde arkadaşının ikram ettiklerini yiyor. Bunların gün içinde farkında olmuyor.

Bu kişi, farkında olmadan daha fazla kalori aldığı zaman, kilo vermesi gerçekten yavaşlıyor. Peki, bunun nasıl önüne geçebilirsiniz? Gün içerisinde yediklerinizi yazabilirsiniz. “Ben, sabah ne yedim?”, “Arada ne yedim?”, “Biri bir şey ikram etti, mutlaka onu yazayım” demelisiniz. Günün sonunda, göreceksiniz ki fark etmeden aslında bir sürü atıştırmalık yapıyorsunuz. Bu da, kilo vermenizi engelliyor.

Sürekli aynı tarz diyetler uygulamayın

“Hocam, 1 aydır diyet yapıyorum. İlk hafta 2-3 kilo verdim, ondan sonrası takıldı” gibi çok fazla şikayet geliyor. Bunun nedeni, vücudunuza sürekli aynı diyetleri yaptırmanız olabilir. Yani, bir diyet programı uygularken hep aynı programı devam ettirmeyin. Bu program, vücudunuza 15-20 gün uyabilir. Sonrasında, vücut buna alışıyor ve tepki vermemeye başlıyor. Ve, bu noktada da, kilo vermeniz duruyor.

Burada yapmanız gereken; araya değişik diyetler katmaktır. Ben de, sizlere yoğurt kürleri, detoks kürleri paylaşıyorum. Bu detoksları deneyerek vücudunuzu şaşırtabilirsiniz. Bu, sizin kilo vermenizi hızlandıracaktır. Bu noktaya da dikkat ederseniz, sorunu çözmüş olacaksınız.

Gün içinde hareket miktarınızı arttırın

Birçok kişi bunun farkında; ancak, bazen görmezden gelebiliyorlar. Özellikle, spor yapmadığınız ve hareket etmediğiniz zaman, vücudunuz 2-3 hafta sonra kilo vermesini yavaşlatmaya başlıyor. Bu da, kişinin “Ben kesinlikle kilo veremiyorum” diye düşünmesine neden oluyor.

Sosyal medyada paylaştığımız 10-20-30 kilo veren danışanların çoğu, mutlaka yürüyüş yapıyorlar. Bu da, onların kilo vermelerinin hiçbir şekilde durmamasını ve zamanla, adım adım devam etmesini sağlıyor. Bu noktada da, mutlaka spor yapmanızı ve bu noktayı atlamamanızı öneriyoruz.

Spor yapmamanın etkisini hepimiz biliyorduk; ancak, özellikle de pandemi döneminde, günlük aktivitenin bile ne kadar önemli olduğunu görmüş olduk. Benim danışanlarım, spor yapmasalar bile ilk ayda 3-6 kilo arası verebiliyorlardı. Pandemi döneminde gördük ki, bu rakam 2-3 kg’lara düştü.Yani, günlük hareket bile bizim için o kadar önemli ki! Mutlaka, hayatınıza günlük 1 saat yürüyüş kattığınızda, durumun nasıl hızlanacağını, sürdürürseniz de kilo vermenizin devam edeceğini göreceksiniz.

Çok zor kilo verdiğinizi düşünüyorsanız, mutlaka bu 6 adımı kontrol edin. İlk 3 adımı genellikle kan değerlerine bakarak çözebiliyoruz. Ancak, bir diyetisyen gözüyle, sorunun son 3 adımda olduğunu düşünüyorum. Yani, sürekli atıştırmalıklar yapmak, sürekli aynı tarz diyetler uygulamak ve spor yapmamak en önemli nedenler.

Bu adımların üzerine şunu da eklemek istiyorum; mutlaka disiplinli olmalı ve süreklilik sağlamalısınız. 1-2 hafta diyet yaptıktan sonra, “Veremiyorum” ya da “Sonra devam ederim” demek, doğru değil. Yani, disiplinli olmalı ve süreklilik sağlamalısınız. Yine de “ben kilo veremiyorum” diyorsanız, bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hıdır Sulak - Mesaj Gönder
Anket Size göre Şanlıurfa'nın en önemli sorunu nedir?
Tüm anketler