Hz.İbrahim Mağarası Ve Şifalı Su

Evliya Çelebi seyehatnamesinde Hz.İbrahim'in mağarası için şunları ifade etmektedir; " Urfa kalesinin doğu tarafında Damlacık adında yüksek bir dağ vardır. Lânetli Nemrut'un yayladaki merkezi imiş. Bunun eteğinde ve şehir içinde binlerce mağaralar vardır ki, her birinde ikişer üçer yüz at ve başka hayvanlar yatar. Binlerce Arap ve Kürt konar, göçer. Mağaraların birinde İbrahim Halil Makamı vardır. Nurlu bir mağara olup kavisli bir kapısı bulunur. Nemrut, Hz. İrahim'i ateşe atmazdan önce, bir mağaraya aç ve susuz kalsın diye hapseder. Allah'ın hikmeti, mağaranın bir tarafından ince bir su akmaya başlar. Bu mucizeyi gören nice kâfir, İslamla şereflenip mesud olurlar. Hâlâ o mağarada İbrahim Halil makamından o temiz su akmaktadır. Her kim bu sudan içse koyun eti yemiş kadar güçlü olur.

Diğer özelliği : Kırk gün içilse kırk çeşit hastalıktan kurtulup vücut beyaz inci gibi olur.

Diğer özelliği: Üç sabah bu sudan içen hileden, sevdadan, hayalden, korkudan uzak olur.

Diğer özelliği: Bir kimse ne kadar evhamlı olsa, bu sudan üç gün içse gayet zinde olur.

Diğer özelliği: Bir adam bu sudan içse dizanteri hastalığına dahi tutulmuş olsa kurtulur.

Diğer özelliği: Eğer adamın kabızlık durumu varsa, Allah'ın emri ile düzelir. Bu Hazreti İbrahim Halil için aktığından hekimler tahlil edip yetmiş derde şifadır demişler. Süt lezzetinde olup, temmuz ayında gayet soğuk olur; kışın adeta ılık olur, üzerinden buğular çıkar. Burası herkesin ziyaret yeridir."

Evliya Çelebi, 1985. Evliya Çelebi Seyehatnamesi, ( sad.Temelkuran, T.,Aktaş, N.). Üçdal Neşriyat.Cilt ııı-ıv., İstanbul.s1-423

(Kaynak : Mehmet Sadık Alican

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Aşık Kul Cemali - Mesaj Gönder
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?
Tüm anketler