2023!

  2022 yılı arifesinde ekonomiyi konuşuyorduk. Kur korumalı mevduat hesabı hayatımıza girmişti. Bir kesim bu hesaplardan ciddi paralar kazandı. Bir kesimde izlenen ekonomi politikasından olumsuz etkilendi. Özellikle sabit gelirliler enflasyon karşısında adeta güneşe bırakılan dondurma gibi eridiler.

  Yeni bir yılın arifesindeyiz. Bu yıl ortasında genel seçim olacak. Muhtemelen yılbaşının hemen ertesinde seçim takvimine girmiş olacağız. Kulisler yapılacak, anketler yapılacak, belden aşağı vurmalar, ifşalar, eski konuşmalar yüze vurulacak, bol bol vaat dinleyeceğiz, istifalar olacak, arkadan iş çevirmeler, aday adayı olup aday yapılman aday listesini beğenmeyecek, Ankara’ ya sık sık gidilip gelinecek ve seçime kadar bu döngü tekrarlanacak.

  Benim yaşımdakiler, mevcut siyasi iktidarla neredeyse beraber büyüdüler. Bakalım bu seçimden sonra bizi nasıl bir siyasi atmosfer karşılayacak. Kimin gidip kimin kalacağına halk karar verir. Payidar olan Türkiye Cumhuriyetidir.

  Bu yıl Cumhuriyet’ in yüzüncü yılını kutlayacağız. Halen bir kesim 2023’ de Lozan Barış Antlaşmasının biteceğine ve bir anda ülke olarak çok zengin olacağımıza inanıyor. Antlaşmanın bitmesi gibi bir durumun olmadığı, gizli maddelerin olmadığı ve madenleri çıkarmaya engel bir maddenin de bulunmadığı Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi tarafından sorulan bir soruda cevaplanmasına rağmen halkımızın bir kesimi halen aksi düşüncede. Nedense insanımız efsanelerden, dış güçlerden etkilendiği kadar realiteden etkilenmiyor. Maalesef içinde bulunduğumuz duruma hep bir kılıf bulma peşindeyiz.

  Yeni yıl bazıları için; yeni bir başlangıç fırsatı, temiz bir sayfa, yapılacaklar listesi, hediye almak için bahane, kutlama, dostlarla bir araya gelme fırsatı, dilek tutma, temenni… Bana göre bunlar veya daha başka beklentiler için yeni yılı, zamanı beklemeye gerek yok. Her an bir sürprizle karşılaşacağımız bir hayat yaşıyoruz. Bu yüzden içimizden geçenleri ertelemek bana anlamsız geliyor.

   Hayatı ertelemeden, sevdiklerimizle, her anını dolu dolu ve ânı yaşayarak geçireceğimiz bir yıl olmasını diliyorum, 2023 yılının. Yeni yılınızı şimdiden kutluyorum.   

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Sırrı Aygün - Mesaj Gönder
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?
Tüm anketler