Kul Bilmese de olur

Adamın biri, geceleri devamlı Allah'ı zikrederdi. Bütün gecesi zikir fikir içinde geçerdi. Zikir kalbine yerleşmiş, gönlüne tat vermişti. Bir gün şeytan bu adama yaklaştı ve ona, “Böyle devamlı Allah'ı zikretmen ne zamana kadar sürecek.

Sen gece gündüz Allah diyorsun, peki bir kere olsun Allah da sana buyur kulum dedi mi.? Zikrinin karşılığını aldın mı.? Madem sana bir karşılık verilmiyor, sen bu kötü halinle ve kara yüzünle ne zamana kadar Allah diyeceksin?” diye vesvese verdi.

Bu vesvese adama tesir etti. Kalbi karıştı. onu gerçek zannetti. Demek ben Allah'ı zikretmeye layık bir kul değilim bana karşılık verilmiyor diyerek zikri bıraktı ve uyudu.

Gece rüyasında Hızır aleyhisselamı gördü. Hz. Hızır ona,

-Allah'ı zikretmeyi niçin terk ettin, zikirden niçin pişmanlık duydun.? diye sordu.

Adam,

-Ben sürekli Allah Allah diye zikrettim; fakat bir gün olsun Allah'tan “buyur kulum'' diye bir karşılık duymadım. Ben bu işe layık olmadığımdan ve Allah'ın kapısından kovulmaktan korkuyorum, dedi.

O zaman Hz. Hızır (a.s) adamı şöyle uyardı:

-Senin Allah Allah demen, O'nun buyur kulum demesi dır. O seni zikretmese sen O'nu hiç zikredemezdin. Senin O'na kavuşma arzusu ile amel edip çırpınman O'nun tarafından sana verilmiş bir cezbedir. O seni sevmese kendi yolunda koşturmazdı. Senin Allah'tan korkun ve O'na duyduğun aşk, O'nun sana lütfüdür. Senin her yâ Rabbi diye inleyişinde O da sana yönelir, seni dinler ve karşılık verir. Allah bir kulun kalbini bağlarsa, o kul Allah'ı zikredemez. Allah yolunu açmazsa, kul dua edemez. Sen başına gelen bir dert içinde Allah diyorsan, O sana kendisini zikrettirmek için bu derdi vermiştir. Gaye seni kendisi ile meşgul etmektir. Korkma, Allah de. Zikre ve duaya devam et. Hiçbir zikir ve dua karşılıksız kalmaz. Zerre kadar bir amel dahi zayi olmaz. Allah Firavun'a mal verdi, dert vermedi, başı bile ağrımadı. O da hiç inleyip zikretmedi. Allah'ı zikrettiren dert, O'nu unutturan maldan ve sıhhatten daha hayırlıdır.

"Kalp ya dertle ya da muhabbetle Allah der Allah'a yönelir. Kul bilmese de böyledir. O'nu severek zikredenler şükretmiş olur, mükafat alır. Yüce Allah'ı zikretmenin mükafatı, Allah katında zikredilmek ve sevilmektir." der büyükler.

Rabbim bizleri hepimizi ve ümmeti Muhammedi de her daim zikreden  ve  zikrederken rızası üzere son nefesini veren kullarından eylesin inşaAllah.

Elhamdülillah. Sümme sümme elhamdülillah. Sonsuz hamdolsun Rabbim sana. Sonsuz salât ve selâm olsun sana YA RASULALLAH.

Allahümme salli ala seyyidina venebiyyine Muhammedin ve ala ali Seyyidina Muhammed.

Hayırlı nurlu huzurlu mutlu keyifli sağlıklı bereketli vakitleriniz olsun. Sevgi, saygı, huzur, mutluluk, selamet, sağlıcakla, hoşgörü ve muhabbetle kalın. ALLAH a emanet olun. Hayırla kalın. Hayra karşı inşaAllah. Dualarda buluşmak dileğiyle ve ümidiyle.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Veysel Karani Kayan - Mesaj Gönder
Anket Size göre Şanlıurfa'nın en önemli sorunu nedir?