BİR BU EKSİKTİ

Felaket tellallığı yapmaktan hiç hazzetmem ama başlıktan da anlaşılacağı üzere ülke olarak yeni bir sorunla karşı karşıya olabiliriz. Gazeteci Batuhan Çolak, geçtiğimiz hafta sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla bir uyarıda bulundu. Uyarı Bacha Bazi ile ilgiliydi. Kısa sürede bu paylaşım sosyal medyada viral oldu. Peki, nedir Bacha Bazi?

İlk defa Khaled Hosseini’ nin Uçurtma Avcısı isimli kitabında okumuştum. Okuyanlar bilir bu kitap kısmen de olsa bize Afganistan geleneklerini aktarmakta.

Afganistan’ da beş, altı yaşında ve maddi durumu iyi olmayan ailelerin erkek çocukları aileden alınıp bir süre yetiştirildikten sonra kadın kıyafetleri giydirilerek eğlence için dans ettiriliyor. İstismar ediliyorlar. Bu eğlence partilerinin sonunda sahipleri tarafından başkalarına satılabiliyorlar, hediye edilebiliyorlar ve cinsel ilişkiye zorlanıyorlar. Çocuk kendisine yapılanı idrak edecek yaşa gelip itiraz etmeye başladığı zaman sahibi tarafından yaşlı veya dul bir yakınıyla evlendiriliyor ve yerine maddi durumu iyi olmayan başka bir aileden bir çocuk daha satın alınıyor. Bu döngü halen Afganistan’ ın bazı bölgelerinde devam etmekte. Böyle bir çocuğa sahip olmak bir güç ve iktidar göstergesi sayılıyor.

 Bu yazıyı kaleme almadan önce epeyce araştırma yaptım ve yeterince midem bulandı daha fazla bu sapkınlığı anlatarak sizinde midenizi bulandırmak istemiyorum.

  Peki, Bacha Bazi’ nin bizim ülkemizle ne ilgisi var? Ülkemizde yaşayan Afganların sayısı azımsanmayacak kadar fazla. İşte bu Afganların kendi gelenekleri olan Bacha Bazi’ yi ülkemize taşımalarından endişe ediliyor. Bununla ilgili paylaşılan videolar çok fazla izlenmekte ve ilgi görmekte. İnsanım diyebilen herkes ve her toplum tarafından infialle karşılanacak olan, hukuken suç olan bu durum ne yazık ki onlar tarafından normal karşılanıyor.

  Bakalım bu konu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşınacak mı? Araştırılacak mı? Kamuoyu bu konu da bilgilendirilecek mi? Bacha Bazi ile ilgili devam eden hukuki süreçler var mı?    

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Sırrı Aygün - Mesaj Gönder
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?
Tüm anketler