Bir Urfa Markası -Ç- Yudum (Çiriş Yudum ) Gazozları

Çocukluğumuzda babalarımızla bir arkadaşının dükkanına gittiğimizde büyüklere çay söylenirken biz çocuklara da gazoz söylenirdi, gazoz içmek bir çocuk için çok güzel bir durumdu, her Urfalı gibi bizim de gazozumuz Yudum gazozlarıydı.

Gazoz kapakları çocukluğumuzun ve bir çok türettiğimiz oyunun  vaz geçilmezleriydi. Gazoz kapaklarını düzleştirerek fırfır yapmak, gazoz kapaklarını üst üste koyarak uzaktan  taş atarak devirebilmek, gazoz kapaklarını yere koyup üstüne yine düzleştirdiğmiz bir gazoz kapağıyla vurarak ters çevirebilmek, eski araba lastiklerinden çember yapıp gazoz kapaklarıyla süslemek, telden yaptığımız veya bilyalı arabalarımızı gazoz kapaklarıyla süslemek gibi; bir çok oyunda veya oyuncağımızda gazoz kapağı çocuklar için önemli bir nesneydi. 

Koleksiyonları incelerken gazoz koleksiyonları, gazoz kapağı koleksiyonlarında, üç Urfa markasına rastladım, Ç Yudum (Çiriş Yudum ) Elvan ve Urfa gazoz…

Çiriş Yudum

Üretim Yeri: Şanlıurfa

‘’Yudum Gazozu’nun kurulmasının ilginç bir hikayesi var. Şimdilerde Eyüp Sabri babasından aldığı mirası devam ettiriyor. 1950’den beri üretilen gazoz babasının Manisa’da askerliği sırasında bir Ermeni vatandaşından öğrendiklerini memleketine döndüğünde uygulamasıyla başlıyor. İlk yıllarında Atom Gazoz adıyla satılan marka daha sonraları günümüzdeki ismini almıştır.

Karışık meyve aromasına sahip gazozda kırmızı meyvelerin baskınlığı hissediliyor. Ayrıca suyundan mı, havasından mı yoksa Şanlıurfa denilince akla acı gelmesinden mi bilemiyorum, bu karışık aromanın arkasında bir yerlerde acı bir tat gizli.!’’

Elvan

Üretim Yeri: Şanlıurfa

Frambuaz aroması, kıvamında içimi ile favori gazozlarım arasında yer alan Elvan Gazoz oldukça sade bir etiket ve şişe tasarımına sahip.

Urfa Gazoz

Üretim Yeri: Şanlıurfa

İçtiğim en değişik aromalı gazozlardan biri olan Urfa Gazoz, frambuazlı çeşidi ile sunulmakta. Kurumsal olarak yeşil rengi tercih eden gazoz markası standar şişesi ve sade logosu ile raflarda karşınıza çıkabilir.

Günümüzde de Yudum gazozlarının üretimine Arap Meydanın da (Pınar Başı Mahallesi ) devam ediliyor. Urfada bakkallarda ve çoğu mekanlarda Yudum gazozu satılıyor.

Mehmet Sadık Alican

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Kadir Köseler - Mesaj Gönder
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?