Vegan Anneye Müebbet

Vegan Anneye Ömür Boyu Hapis Cezası” başlığı ile bir haber büyük ilgi çekmişti yaklaşık 2 ay evvel. Haber bu şekilde yer alıyordu ;

Amerika Birleşik Devletleri'nin Florida eyaletinde, küçük yaştaki oğlunun yetersiz beslenmeden kaynaklı ölümü nedeniyle "cinayetten" hüküm giyen vegan bir kadın, çıkarıldığı mahkemece ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Ailesi gibi katı bir vegan diyeti uygulayan 38 yaşındaki Sheila O'Leary isimli kadın, haziran ayında altı suçtan hüküm giymişti. Ezra O'Leary'nin ölümüyle ilgili olarak yöneltilen suçlar birinci derecede cinayet, ağırlaştırılmış çocuk istismarı, ağırlaştırılmış adam öldürme, çocuk istismarı ve iki kez çocuk ihmali suçlarıydı. Florida'daki Lee Bölge Mahkemesi'nde görülen davada annenin cezası daha önce dört kez ertelenmişti. Eşi Ryan Patrick O'Leary de hapiste tutuluyor ve aynı suçlamalardan yargılanmayı bekliyor. Müfettişler, ailenin sadece çiğ meyve ve sebze yediğini, ancak çiftin yürümeye başlayan çocuğun anne sütüyle beslendiğini söylediğini belirtti.  Polis raporunda ise 18 aylık erkek çocuğun 8 kilo ağırlığında ve hayatını kaybettiği Eylül 2019'da da 7 aylık bir bebek büyüklüğünde olduğu yer aldı. Soruşturma heyeti Cape Coral kasabasında yaşatan vegan çiftin 3 ve 5 yaşlarında iki çocuğunun daha olduğunu ve onların da yetersiz beslendiğinin belirlendiğini bildirdi. Mahkeme kayıtlarına göre Virginia'da daha önce yaşanan benzer bir yetersiz beslenme vakasında bir başka çocuk biyolojik babasına teslim edilmişti.

Bebeklik ve Çocukluk döneminde Protein ihtiyacı:

Miniğinin büyüme ve gelişiminin sorunsuz bir şekilde devam etmesi için sağlıklı ve dengeli beslenmesi çok önemli. Proteinlerin de buradaki payı oldukça büyük. Onu proteine doyuran bir beslenme şekli için nelere dikkat etmek gerekiyor? 

Vücudun temel yapı taşı olan proteinler, kas ve hücre onarımı için gerekli. Anne sütü 1 yaşına kadar bu ihtiyacı karşılıyor. 1 yaşından sonra da günlük alınan proteinin %20’sinin hayvansal, %80’inin bitkisel kaynaklı olması gerekiyor. Bebek ve çocukların günde kilo başına 2 gram protein alması gerekiyor. 1-3 yaş arasındaki çocukların günlük protein ihtiyacı da 16 gr. 2 kase yoğurt veya 1 tabak peynirli makarna miniğinin günlük protein ihtiyacının tamamını karşılıyor. Süt, yumurta, et, tavuk, balık gibi besinler tam protein olup vücut için gerekli tüm amino asitleri içeriyorlar. Çocuğunun protein ihtiyacını karşılayabilmek için tahılları, baklagilleri ve sebzeleri birlikte yedirmemiz gerekiyor.

Ancak şunları da bilmen gerek:

•           Her ne kadar vücut için faydalı olsa da her besinin fazla tüketilmesi zararlı. Fazla protein alınması kemiklerde kalsiyum kaybına ve uzun vadede osteoporoza (kemik erimesi) yol açabiliyor.

•           Daha besleyici olsun diye mamaların kıvamını az su koyarak artırmak, protein ilaveli sütler ya da protein tozlarıyla beslemek çocukların sıvı kaybetmesine ve böbreklerin zorlanmasına neden oluyor.

GIDANIZ İLACINIZ, İLACINIZ GIDANIZ OLSUN :)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hıdır Sulak - Mesaj Gönder
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?