Hayat Ve Yaşam

Hayat Ve Yaşam

Hayat neydi?

Yaşam neydi?

Biz insanlar hayattan o kadar çok şeyler bekliyoruz ki . Her şeyin en güzeli, en iyisi, en mükemmeli bizlerin olsun isteriz. Ama bu dediklerimizin hiç biri insanlara dört dörtlük sunulmuyor. Bazıları için acı, ızdırap, hüzün içinde bir yaşamla hayata tutunmaya çalışıyorlar.

Geçen hafta Bartın, Amasra maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında  bir çok insanın evine ateş düştü en zor şartlarda çalışan işçilerin ailelerinin ciğerleri yandı.

Ekmek parası dediler yerin yedi kat altında alın terleriyle evlerine bir parça ekmek götürmek için çalışan bir çok insan bu toprağın altında kaldılar. Kim bilir bu hayattan ne çok beklentileri vardı. Kimisi nişanlı, kimisi daha yeni baba olmuş, kimisi daha doğmamış çocuğunu kucağına alamamış, kimisi annesinin babasının biricik evladı idi. Hepsinin hayali toprak altında kalarak yaşamları son buldu.

Hayatta çoğu insanın yaşamı ne kadar muhteşem, mükemmel olsa da hep şikayet ederler. Evini beğenmez, işini beğenmez, arabasını beğenmez , telefonunu beğenmez her şeyi alacak kadar varlıklı olsalar da yine de en iyisini isterler.

Bir iki kuruşa belki'de en kötü işlerde çalışan  insanlarda Allah'a şükür etmesini bilir ve bilirler ki kimseye yalakalık, yağcılık, riyakar'lık etmeden, alın terleriyle kazandıkları parayı ailelerine haram lokma yedirmediklerin'de bu hayatı yaşayan en iyi ,en dürüst insanlar olduklarını.

Ama hayatın acı bir gerçeği de madenlerde, ömürler, hayatlar, yaşamlar son buluyor ve ölüm hayatı bitiriyor.

Maden ocağındaki patlamayla hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet ailelerine rab'bim sabırlar versin inşallah.

Saygılarımla.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hülya Alptekin - Mesaj Gönder
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?