Karbon Ayak İzi

  Yaşadığımız bu dünyada kendimize, doğaya ve bizden sonraki nesillere karşı sorumluluklarımız var. Günlük yaşam içerisinde hayatımızı idame ettirirken çeşitli eylemlerde bulunuruz. Nefes alırız, su içeriz, çeşitli araçlar kullanırız, alış veriş yaparız ve bu döngü bu şekilde devam eder. Döngü devam ederken doğaya karbondioksit bırakıyoruz. Gün içerisinde yaptığımız her eylemin karbondioksit olarak karşılığı var. Her insanın eylemleri tabii olarak aynı değildir. Gün içerisinde doğrudan veya dolaylı olarak sebep olduğumuz karbondioksit miktarı bizim karbon ayak izimizi meydana çıkarmakta.

  Karbon ayak izinin küçültülmesi için mücadele eden çeşitli kuruluşlar var ve bu kuruluşların web sitelerinde kendi karbon ayak izinizi hesaplayabilirsiniz. Aynı zamanda eğer bir şirketiniz var ise şirketiniz için de hesaplama yapabiliyorsunuz. Bölgesel ve ülke bazında da hesaplamalar yapmak mümkün.

  Çin, ABD ve Hindistan dünya genelin de en yüksek karbon ayak izine sahip ilk üç ülke. Ülkemizde ise sıralama İstanbul, Ankara ve Antalya olarak açıklanmış. Aynı zamanda bu şehirlerimiz dünya genelinde en yüksek karbon ayak izine sahip ilk 500 şehir arasında bulunmakta.

  Karbon ayak izini en çok arttıranlar fosil yakıtlar ve gelişen teknolojiyle beraber ortaya çıkan enerji ihtiyacı. Bugünkü tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmemiz veya alternatif enerji kaynaklarına yönelmemiz halinde karbon ayak izimizi küçültmek mümkün. Bu konu da meraklı olanlar ve bilinçlenmek isteyenler kısa bir taramayla bilgi sahibi olabilirler.

  Sanayi devriminden önce muhtemelen dünyada böyle bir sorun yoktu. Günümüzde ise dünya genelinde ve ülkemizde de ciddi bir sorun teşkil etmekte. Bunu mevsimsel değişimler ve küresel ısınma ile ziyadesiyle hissetmekteyiz. Bir kesim toplumda farkındalık yaratmak için mücadele vermekte. Öyle ki önümüzdeki yıllarda işverenler işe alımlarda toplanan özgeçmişlerde karbon ayak izi miktarını da isteyeceklerdir. Muhtemeldir ki şirketlerde yabancı finansman temininde böyle bir taleple karşılaşabilirler.    

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Sırrı Aygün - Mesaj Gönder
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?