Şanlıurfa Kitap Okuyor

Evet Şanlıurfa kitap okuyor. Hatta bunu her sosyal medya hesabında veya gruplarda, hınca hınç dolu belediye otobüsünde ayakta(!) sırf resim çekecek diye yanında getirdiği birisine fotoğrafını çeksin diye milleti içtima edecek  kadar abartmaya, evde yatakta, araçta direksiyon başında vs abartacak kadar okuyor.(!)

Bakın hiç bilenle bilmeyen bir olur mu der ayeti kerime (Zümer 39/9)

İkra Allahın adıyla oku der Kuranı Kerim

İlim Çin’de de olsa öğreniniz der Hz. Muhammed sav

Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum der Hz. Ali

Ve Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir. İlim ve fenin dışında mürşit aramak gaflettir, dalalettir der Atatürk

Hatta ilk emri "Oku!" olan ve 75 farklı ayette "Aklınızı kullanın" diyen bir dinde "Aklını kullanmak" "Okumak" gerek dinimiz gerekse modern dünyanın üstüne basa basa belirttiği gibi gelişimin gereklerinden ilkidir. Ama bunu da suistimal etmeye başladık.

Neden derseniz ?

Biliyorsunuz Şanlıurfa Valiliğinin başlatmış olduğu bir kampanya var. Şanlıurfa Kitap Okuyor ve herkes iştirak etmek için çaba gösteriyor veya gösterişe oynuyor. Çok güzel bir kampanya sonuna kadar destek veriyorum. Ama Diyorum ki keşke Valilik şöyle bir projede başlatsa;

Örneğin adım başı taziye evi değil de okul yapılsın. (Eyyübiyenin bir bölgesinin tamamı taziye evi) Hem bu şatafatlı ve oldukça masraflı taziye geleneğine son verilse. Bunların yerine sınıf yetmezliği ve aşırı yoğunluktan dolayı altmışar kişilik sınıfların eğitim için yetersiz geldiği ve eskiden köy okullarında olduğu gibi çaresizlikten yapılan ikili öğretimin önüne geçmek için okul veya derslikler yapılsaydı. Çocuklarımız bu sınıflarda daha rahat eğitim görüp  eğitimli birer birey olarak toplumun dinamiklerinde yer alsaydı daha iyi olmaz mı? Çünkü taziyeleri her yerde yapabilirsiniz. Ama çocukları her yerde eğitemezsiniz. Hele taziye evlerinde hiç eğitemezsiniz. Unutmayalım ki Bu hayatın akışı yaşayanlar içindir.  Ölüler için değil.

Veya cemaatsiz camiler yapılacağına şöyle bir proje başlatılsa; Önce okul şartı koşulup yanına da Cami yapılması için projeler yapılsa, çocuklarımız hem ilmi hem de dini eğitimlerini alsa ve her iki alanda da donanımlı birer birey olsa vatanına, milletine ve memleketine hizmet etse  daha güzel olmaz mı?

Kanaatimce sadece bu iki proje hayata geçirilse bu tür kampanyaya da gerek kalmaz. Şanlıurfa eğitimde Türkiye sıralamasında 78. sırada olmazdı. Ve özellikle kitap yazanlar bilirler. Şanlıurfa da hatır için kitap alınmaz. Gösteriş içinde her yerde poz verip kitap okuyorum bak denilmezdi. Ve okumayanlara yazıyoruz demezdik. Aslında İnsanın ciddiyeti, uğraştığı işlerin ciddiyeti ile doğru orantılıdır.“Çünkü hiç bir dua kahkaha atılarak yapılmaz.”.

Ve sizin işinizde görmesini istediğiniz yer gördükten sonra kitabı bir köşeye fırlatmak olmazdı.  Üstelik suiistimalde değme artistlere taş çıkartacak kadar rol yapmaya gerek de kalmazdı. Duydunuz mu gösteriş budalaları.

Bu arada gerçekten kitap okuyan bir avuç kardeşimi bu yakıştırmanın dışında tutuyorum.

Sonuç olarak parolamız:

Uyanmak için okumalı. Uymak veya uyumak için değil. Hatta herkes her yaşta hep kitaba dokunmalı diyor. Valiliğin başlattığı Şanlıurfa Kitap Okuyor kampanyasına sonuna kadar destek veriyor. Bu kampanyanın amacına ulaşmasını ve uyanışa vesile olmasını diliyor. Saygılar sunuyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Halil Orhan Aslan - Mesaj Gönder
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?