Memleketimden Manzaralar -4-

  Her aidiyet hisseden memleketine dair bir şeyler yapmıştır. Kimi belgeselini çeker, kimi haberini yapar, kimi sosyal medyada aidiyetini belirtir, bana da yazmak düştü. O zaman bu haftada memleketimden manzaralara devam edelim.

  Kadim şehrimizin merkezi ve ilçelerinde başı boş sokak köpekleri cirit atıyor. Özellikle trafiğin hızlı aktığı yol güzergahlarında aniden yola çıkmaları tehlike arz etmekte ve trafik kazalarına neden olmakta.

  Yaz mevsimi başından beri Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yaz konserleri düzenlemekte. Bu kapsamda Zakkum Grubu da konser programına dahil edildi. Ancak grubun adından dolayı şehirdeki bazı sivil toplum kuruluşları bu konsere karşı çıktı. Hatta Büyükşehir Belediye Başkanıyla görüştüler. Sosyal medyada yapılan paylaşımlarla her zaman olduğu gibi isteyenler ve istemeyenler olmak üzere ikiye bölündük. Neyse ki konser hiçbir aksaklık olmadan yapıldı.

  Gümrük Han’ ın da Ahilik Haftası kutlamaları çerçevesinde bir program düzenlendi. Basın mensupları da burada görüntü alırken kutlamalara katılan bazı protokol üyeleri ve zabıta memurları gazetecilerin görüntü almasına tepki gösterip engel olmaya çalıştılar.  

  Karaköprü’ ye bağlı Gölpınar Köyünde yaşayanlar su sıkıntılarını pankartlara yazarak dile getirdiler. Öyle ki abdest alacak kadar bile su olmadığını dile getirdiler ve bir pankarta “Yüce Allah'a sığınırım ki bu bir sesleniştir. Abdest ve daharat(Taharet) almaya suyumuz yok. Cünüp olduğumuz zaman su olmadığından abdest alamadığımız için günahımız Allah katında siz yetkililerin olsun” yazdılar. Neyse ki işin günah boyutuyla ilgili ortaya polemik veya teyemmüm gibi farklı dini görüşler çıkmadı. Sanırım bu husus dikkatlerden kaçtı. Umarım bu yazı bu konu da polemiğe neden olmaz.    

  Malum ekilen pamuğun toplanma dönemine giriyoruz. Haliyle çiftçide kütlü pamuk fiyatıyla ilgili bir tedirginlik ve yüksek fiyat beklentisi var. Herkesin diline pelesenk olan cümle ise ‘’Bu sezon daha önceki hiçbir sezona benzemiyor.’’ Kütlü pamuk fiyatını ben de takip ediyorum bakalım kırk randıman fiyatı ne olacak.

  Ve

  Kaybolmaya başlayan kültürümüz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Sırrı Aygün - Mesaj Gönder
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?