Memleketimden Manzaralar 2

  Bu hafta da memleketimden manzaralara devam edelim. Bu kadim şehirden insan manzaraları bir haftalık köşe yazısına sığmazdı zaten. Başlayalım memleketimden manzaralara.

  90’ lı yılların ortalarında çocuktum. Akrabalarımdan Irak’ a kendi kamyonlarıyla gidip gelenler vardı. Beraberlerinde süt tozu, kırtasiye malzemesi vs getirirlerdi ve bize de verirlerdi. Bir çocukluk anısı olarak aklımda kalmış. Bugünler de şehrimin insanları Irak’ tan sırt çantasında çay, sigara ve küçük elektronik aletler getirip burada satıp geçinmeye çalışıyorlar. Bir de Irak’ ta başını belaya koyup cezaevine düşenler var. 

  Hemen hemen her güne bir boğulma vakasıyla uyanıyoruz. Havaların ısınmaya başlamasıyla daha önce de yazmıştım. Maalesef bu konu da yeterli önlemler alınmıyor ve halkımızda hiçbir şekilde ders çıkarmıyor. Serinlemeye çalışırken, boğuluyoruz, ölüyoruz. En son Bozova’ da, Fırat nehrine giren oğlunu kurtarmaya çalışırken bir baba ve kızı boğularak vefat etti. Dört günlük yaşam mücadelesinden sonra maalesef çocukta vefat etti.

  İnsanlarımız peş peşe intihar ediyor. Neredeyse hiçbir intihar vakasıyla ilgili ve intihar eden kişiyi intihara sürükleyen süreçle ilgili bir açıklama yapılmıyor. Bizler sadece haber sitelerinden ve sosyal medya paylaşımlarından öğrendiklerimizle kalıyoruz. Daha da kötüsü intihar edenlerin genelde genç yaştaki insanlarımız olması.   

  Şehrimin insanı kendi şehrinde kiralık ev bulamıyor. Ev sahiplerinin kiracıyla ilgili şartları; Şanlıurfa’ lı olmaması, memur olması ve bekar olmaması. Kiracıyla ilgili şartlarını daha da ileri götürüp ‘’Şanlıurfa’ da akrabası olmamalı’’ diyenin de olduğunu duydum.   

  Bahçelievler Mahallesi! Şehrin keşmekeşi. İstanbul’ da, Laleli ne ise Şanlıurfa’ da da Bahçelievler öyle olmuş durumda. Herkesin hemfikir olduğu husus, güvenlik sorunu. Şanlıurfa halkı orada ikamet etmek istemiyor işyeri açmak istemiyor. Burada bir gettolaşma söz konusu.

  Ve.

  Değişmeyen manzaramız kavgalar. 

 

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Sırrı Aygün - Mesaj Gönder
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?