Memleketimden Manzaralar

  Türkiye gündemi yoğun olduğu gibi Şanlıurfa gündemi de yoğun. Her an gündeme yeni bir haber düşmekte. Malum yaz mevsimindeyiz adeta sıcak havayla boğuşuyoruz. Şehrin eskiden beri süregelen sorunlarına bir de yüksek hızlı tren projesinde üvey evlat muamelesi görmesi eklendi. Yereldeki siyasetçiler Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının duyurusuyla tezat açıklamalarda bulunsalar da şehrimiz yüksek hızlı tren projesinin dışında tutuldu. Haliyle bu duruma yerel basın ve halk tepkisini sosyal medyada gösterdi.

  Şanlıurfa’nın yüksek hızlı tren projesinin dışında tutulmasının mantıklı hiçbir yanı yok. Daha sonraki etapta ve meçhul bir zamanda dahil edileceği söyleniyor. Ulaşımda defalarca kullandım bana göre kendi özel arabanızdan bile daha rahat. Bana uçak, otobüs, özel araba ve yüksek hızlı tren seçenekleri sunulsa seyahat edeceğim zaman kesinlikle treni seçerim. Yüksek hızlı tren ile ulaşım sağlanan şehirlerin hem ekonomisine katkısı hem de şehirlerarası trafiği azaltması tartışılmaz bir gerçek. Özellikle Birecik, Suruç ve Şanlıurfa merkezinde yapılması muhtemel duraklarla ölüm yolundaki yoğunluk azalacaktır.

  Memleketimden manzaralar dedim ya emekliler ellerinde telefon bankaların verdiği maaş promosyonlarının peşine düşmüşler. Sürekli bir banka değiştirme, önceki bankadan aldığı promosyonu iade etme, daha yüksek promosyon veren bankadan promosyon alma ve adreslere gönderilen yeni hesap kartları döngüsü.

  Memleketimden bir diğer manzara, özel bir banka hesap açmasına aracı olduğunuz her yeni müşteri için 100TL veriyor. Bu sayı beş ile sınırlı ama ortaya tahminlerin ötesinde bir zincir çıkıyor. Memleketimin insanı farkında olmadan banka için harıl harıl müşteri bulmaya çalışıyor. Umarım yeni bir dolandırıcılık vakasıyla karşılaşmayız diyorum ve bir diğerine geçiyorum.

  Mevsimlik işçiler! Neredeyse her gün ya yollarda hayatlarını kaybediyorlar ya da gittikleri yerlerde kötü bir muameleyle karşılaşıyorlar. Hor görülüyorlar. Bu kadim şehrin insanlarının kaderi bunlar olmamalı.

  Ve

Eğerkıran köyü.    

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Sırrı Aygün - Mesaj Gönder
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?