Gresham Kanunu

  İçinde bulunduğumuz ekonomik gidişat ve geçim sıkıntısı karşımıza yeni iktisadi kavramlar çıkarmakta. Neredeyse her güne sosyal medyada viral olan yeni bir iktisadi kavramla başlıyoruz. Birkaç ay önce enflasyondaki yükselmeden ve alım gücümüzün giderek düşmesinden sonra tedavüldeki bozuk paraların eritilip hurda değeriyle satıldığı haberleri basına yansımıştı. Bu konu bugünlerde tekrar gündeme geldi. Dr.Mahfi Eğilmez bu konu da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Darphaneyi uyardı. Peki, nedir Gresham Kanunu?

  Günümüzde tedavüldeki madeni paraların maliyeti şöyle; 5 kuruş için 1 lira 56 kuruş, 10 kuruş için 1 lira 70 kuruş, 25 kuruş için 2 lira 16 kuruş, 50 kuruş için 3 lira 66 kuruş ve 1 lira için 4 lira 42 kuruş. Gresham Kanununun kökeni 16.yüzyıla dayanmakta. Bu kanun ismini, Kraliçe Elizabeth’ in danışmanlığını yapan maliyeci ve tüccar Sir Thomas Gresham (1519-1579)’ dan almıştır. O dönemde altın ve gümüş madeni paralar birlikte kullanılıyordu. Altın için iyi para ve gümüş için kötü para terimi kullanılmaktaydı. Zamanla kötü para iyi parayı dolaşımdan çıkarmıştı.

  Altının, nominal(herhangi bir varlığın üzerinde yazılı olan değeri) yanında madeni olarak da değerinin olduğu tartışılmaz bir gerçek. Bu diğer madeni paralar için de geçerli. Bir madenin, maden olarak ederi nominal değerinden yüksek ise ya insanlar bu paraları birikim olarak saklarlar ya da hurda değeriyle satarak daha fazla gelir elde ederler. Zaman içerisinde de iki ihtimalden birinin gerçekleşmesi veya iki ihtimalin beraber gerçekleşmesiyle maden değeri nominal değerinden yüksek olan piyasadan azalarak çıkar. Böylece Gresham Kanunu asırlar sonra tekerrür etmiş olur.

  Sizi bilmem ama üniversitede okurken hocaların derslerde bahsettiği iktisadi kavramlara sırasıyla şahit olmak bana tuhaf geliyor. Bakalım sırada hangi iktisadi terim var?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Sırrı Aygün - Mesaj Gönder
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?