Muharrem Ayı Ve Âşure

Muharrem ayı Kuran'ı Kerim'de mübarek olan dört aylardan biridir.

Muharrem ayının 10. günü aşure günü olarak anılır. Birliğin, beraberliğin, bereketin ve dayanışmanın günü olarak aşurenin paylaşıldığı aydır.

Aşurenin ortaya çıkışı bazı inanışlara göre Nuh peygamberin hayatına dayanmaktadır.

Rivayete göre  Hz. Nuh , Hz. İdris

peygamberden sonra gönderilmiş olan peygamberdir. Hz. Hun’un oğulları Sam, Ham ve Yasef, Hz. Nuh’un peygamberliğini kabul edip iman etmişler ancak diğer oğlu Kenan ve onu takip eden bir kavim bu peygamberliği kabul etmemiş. Hz. Nuh, Allah’a yalvarmış ve bir yol göstermesini istemiş. Allah, Hz. Nuh’a çok büyük bir gemi yapmasını, kendisine inanları bu gemiye almasını, dünyadaki tüm bitkilerden ve onların tohumlarından almasını ve ayrıca dünyadaki tüm hayvanlardan bir erkek bir dişi olacak şekilde, çift olarak almasını emreder. Hz. Nuh’a yardım etmesi için Cebrail de gelir ve devasa bir gemi inşa ederler. Allah’ın emri üzerine de gemiye inananlarla birlikte, hayvanlar ve bulunabilen tüm yiyecekler alınır. Gemiye herkes bindikten sonra büyük bir tufan kopar. Gökten durmadan yağmur yağmakta, yerler yarılıp sular fışkırmaktadır. Tüm dünyayı sular kaplar ve sadece gemiye binenler kurtulur.

Bu süre zarfında gemiye aldıkları erzakları tüketirler ve son olarak bugün kabul edildiği yer olan, Cudi dağının zirvesine oturur Hz. Nuh’un gemisi. Takvimler o sırada Muharrem ayının 10. gününü göstermektedir. Gemide bulunan her malzeme kocaman bir kazanda kaynatılır ve ilk aşure böylece yapılmış olur.

Allah'ü teâlâ birçok duaları'da aşura günü kabul buyurdu.

Hazret-i Âdem’in tevbesinin kabul olması, Hazret-i Nuh’un tufandan kurtulması,

Hazret-i Yusuf'un kuyudan çıkması,

Hazret-i Yakub’un oğlu Hazret-i Yusuf’a kavuşması,

Hazret-i Eyyüb'ün hastalıktan kurtulması,

Hazret-i Yunus’un balığın karnından çıkması,

Hazret-i İsa'nın doğumu,

Hazret-i İbrahim’in ateşte yanmaması,

Hazret-i İdris’in canlı olarak göğe çıkarılması,

Hazret-i Musa'nın Kızıldeniz'i geçmesi.

Aşure günümüz mübarek olsun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hülya Alptekin - Mesaj Gönder
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?