Nakışlı hanımın evi ve tetirbesi

Cami Kebir Mahallesi Büyükyol Yeni Mahalle ile Bıçakçı-lı mahalleleri arasında kalan, Ulu Caminin batı tarafından ince bir sokakla başlayıp Büyükyol Kabaltısından  ( Mevlayıların-Vanesin Kabaltısı olarak bilinen kabaltı) çıkılan mahalle.

Büyükyol ve civarını ara sokakları gezerken;

Nakışlı Hanımın Tetirbesi ( çıkmaz sokak) diye bir tetirbe ismi duydum.

Araştırınca o çıkmaz sokakta Nakışlı Hanım'ın evi diye bir evden bahsedildiğini o evden dolayı o çıkmaz sokağa ( tetirbeye )  bu isim verilmiş.

Peki kim bu Nakışlı Hanım ? Neden bu isimle anılıyor ?

Nakışlı hanım ile ilgili dört kişiden ayrı ayrı dinlediğim bilgilere göre;

 NAKIŞLI HANIM

Gayri müslim olan kadın'ın bir kızı varmış kızı küçük yaşlardayken kızın babası olan Nakışlı hanım'ın ilk eşi vefat etmiş.

Daha sonra başka bir kişiyle evlenmiş, kadın çok güzelmiş, eşi de çok kıskanç, aşırı güzelliğinden dolayı eşi, kadının yüzünün tamamına çirkinleştirmek maksadıyla dövme ile nakış yaptırmış.

Bu arada kız büyümeye başladıkça kadının eşi kıza yelteniyormuş. Kadın kızını korumak maksadıyla adamı kendinden ve evinden uzaklaştırmış.

Bir gün kız hayatta tahtta uyurken öldürülmüş. Kadın kızının vefatından sonra aklını yitirmiş.

Üç katlı kuyulu bahçesi olan ev şu an metrük durumda, Evi 1970 veya 1972 yılında Ali Canbek in dedesi satın almış. Evin hissedarı Ali Canbek  ve yakın akrabaları.

Ev nakışlı hanımın evi olarak tetirbede nakışlı hanım tetirbesi okarak ismen günümüze ulaşmış.

Ayrıca Kaşmer dağı tarafında Nakışlı Hanımın bağı diye bir bağ varmış, adres tarif ederken nakışlı hanımın bağından falan tarafa diye tarif edilirmiş.

(Kaynak: Mehmet Sadık Alican)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Çakmak - Mesaj Gönder
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?