Çocuğa Şiddet

 Ülkemizde çocuğa şiddet en çok yakınları ve ebeveynleri tarafından yapılıyor.

Gerek sosyal medyadan , gerek görsel medyadan tanık olduğumuz gibi öz anneleri, öz babaları tarafından şiddete, dayağa veya akıl almaz cezalara maruz kaldıklarını görüyoruz.

Cennet anaların ayakları altında dedik, analık kutsal , anneler melektir dedik ama bazı anneler için bunu söyleyemiyoruz. Çünkü çocuklarına etmedikleri eziyet kalmıyor. Eğer analık buysa bu yanlış analık.

Neden mi?

Dokuz ay karnında taşıyıp gayrı meşru çocuk doğuran sözde anne daha göbek bağı üzerindeyken çocuğunu çöpe atmasını mı desek.

Eşinden boşanan ve mahkeme kararıyla velayetini anneye veren bozuk psikolojisi yüzünden çocuklara işkence edip aç susuz bırakan annemi desek.

Babanın gözü önünde iki kızını dövüp saçlarından tutup yerden yere atan ve bunu videoya çeken babamı desek. Daha neler neler.

Oysa Anne korur kollar, sevip bağrına basar, çocukları için fedakarlık yapar. Ama bunlar bazı anne adayları için geçerli değil gibi görünüyor. Veya hakkını veremiyorlar.

Düşünüyorum da kimisi bir evlat kokusuna hasretken kimileri de dünyanın en güzel varlıkları olan çocuklarının kıymetini bilmiyor. Bunda'da bir adaletsizlik var.

Bir düşünün sürekli dövülen şiddete maruz kalan çocukların psikolojisi bozulacak belki de kendileri de anne, baba oldukları zaman kendisine yapılan zulmü oda çocuklarına uygulayacak. Çünkü çocukken yaşadıkları geri dönüşü olmayan çok büyük izler bırakacak. Bu da kendi çocuklarına ve çevresine yansıyacak. Onun için şiddetin her türlüsü yanlış ve şiddete hayır diyerek geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza sahip çıkalım. Ve en güzellerini onlara sunalım.

Sevgiyle kalın

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hülya Alptekin - Mesaj Gönder
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?