Adaletli Olmak

Adalet deyince aklımıza İlk gelen şey herkese eşit davranmak, herkese hak ettiğini vermektir diye düşünürüz.

Adaletin sadece panolarda yazsının göründüğü dönemlerden geçiyoruz. Ama lafa gelince de suçu ya başkalarına atıyoruz yada adaletin asıl suçlusu dünya diyoruz. Hatta yıllarca kendimize bakmayıp suçu dünyada bulduğumuz için hep “adaletin bu mu dünya “ türünden kendimizi avuttuk durduk.

Bakın adaletin asıl amacı adil olmaktır. Bununda temel yeri vicdanlardır. Yani her şeyin yerli yerinde olması ve hak hukuk kuralına göre işlenmesidir. Ama ne zaman her zaman tabiki. İşimize geldiği gibi değil, olması gerektiği gibi olmalıdır adil olmak veya adaleti sağlamak.

Günümüzdeki gibi değil yani.

Nasıl mı ?

Güçlünün haklı olduğu bir sistem değil, hakkın hukukun ve adaletin temel kurallarının işlendiği ve bu konuda hem vicdanlara hem de kamu nezdinde hakkaniyet çerçevesi içinde davranmaktır.

Yoksa günümüzdeki gibi keseye ve apolete göre değil, gerçekten haklıya haklı haksıza haksız denilmelidir.

Ama nerde..

Günümüze bakacak olursak haklı olduğu halde haksızlığa uğrayan insanlar var .

Bu aile içinde, mesleklerde, okullarda ve hayatın her alanında karşımıza çıkan olağan bir durum halini almıştır. Örneğin Ailede anne baba çocukları arasında ayrımcılık yapıp çocuklarının birbirlerine farklı bakmalarına neden olur.  Buda aile kavramını tehlikeye atar.

Veya Anne baba yaşlanınca bakıma muhtaç oldukları halde adaletsiz davranıp ilgilenmeyen evlatları düşünün. Çocuklarını  büyütüp adam eden, yuva sahibi yapan anneler babalara adil olmayan evlatlar.

İş yeri dersen  torpil olayının işlendiği kurumlar halini almış. Hakkın gözetilmediği ve insanların kayırıldığı bir ortamdan adil olmak ve adaletten söz edile bilinir mi ?

Yani sözün özü; Yalanlarla avunacağınıza gerçeklerle yaralanın ki sağlıklı adımlar atılabilinsin. Bu da hak hukuk ve adalet noktasında kendimizi güncelleyerek özdeğer noktasında adilane bir tutum sergileyerek yapılabilir.

Saygılarımla

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hülya Alptekin - Mesaj Gönder
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?