Mustafa Yağız Avcı!

  Biz ona kısaca Yağız diyoruz. Bugün sizlere Yağız’ ın hikâyesini anlatacağım. Yağız’dan Avukat Çiğdem Kendirci’ nin sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımdan sonra haberdar oldum. Bu yazıyı kaleme almadan önce de telefonda görüştük kendisinden Yağız’ la ilgili bilgileri aldım. Yağız, Şanlıurfa Barosuna kayıtlı iki çocuklu avukat anne ve babanın küçük oğlu. İki buçuk aylıkken kendisine SMA(Spinal Muskuler Atrofi) Tip1 ölümcül kas hastalığı teşhisi konuldu. Şu anda dört aylık, altı aydan önce yapılan tedavide %98 iyileşme umudu var. Orana baktığımızda neredeyse iyileşmesine kesin gözüyle bakabiliriz.

  SMA bir çeşit kas zayıflığının ölüme  neden olduğu hastalık. Görme, işitme ve zeka bu hastalık esnasında normal bir bireyde olduğu gibi sağlıklı bir şekilde işlevlerine devam etmekte. Hatta zeka normalin üstünde de gelişim gösterebilmekte. Bu hastalığın görülme sıklığı dünya genelinde on binde bir iken, ülkemizde altı binde bir.

  Hastalık teşhisi konulmasından sonra tedavisi araştırılıyor. Tedavisi var ancak bunun için aşağı yukarı 32.000.000(otuzikimilyon) Türk Lirası gerekiyor. İlaçların Dubai’ den temin edilip Amerika’ da uygulanması gerekiyor. Sizlerde takdir edersinizki ailenin tek başına bu parayı karşılayabilmesi mümkün değil. Bu noktada özellikle Şanlıurfa Barosuna kayıtlı avukatlar meslektaşlarını yalnız bırakmadılar. Görevlerini yaparken birbirlerine karşı savunma yapan meslektaşlar belki de ilk defa bu derecede yek vücut oldular. Yağız aslında herkese çok güzel bir mesaj verdi ve insanları ortak bir paydada birleştirdi.

  2020 yılı verilerine göre ülkemizde 1.500 SMA hastası var. Her yıl 150 bebeğin SMA ile dünyaya geldiği öngörülüyor. Unutmayalım ki her şey, bir sabah, normal bir güne başladığımızı sandığımızda başlıyor ve Yağız gibi SMA’ lı bir çocuğa sahip olmayacağımızın hiçbir garantisi yok…

 Şanlıurfa Barosuna kayıtlı Avukatların öncülüğünde çeşitli etkinliklerle tedavi için gerekli olan 32.000.000TL toplanmaya çalışılıyor. Özellikle sosyal medyada her akşam canlı yayın yapılıyor ve bağış toplanmaya çalışılıyor. Gerçekten ortada büyük bir özveri var ancak gördüğüm kadarıyla sürekli belli bir çevre dahil olduğundan dolayı bir tıkanma söz konusu. Şu da var ki canlı yayına dahil olmak isteyen herkese söz hakkı veriliyor. Bu nokta da elimizi biraz daha taşın altına koymalıyız.

  Bu yazıyı kaleme aldığımda toplanan yardımlar, gerekli olan paranın %25’ i civarındaydı. Halen 24.000.000TL civarında eksik var. 24.000.000TL az bir para değil ama toplanması zor bir miktarda değil. Tüm cep telefonu operatörlerinden ‘’ Bağış yazıp 1976’’ ya mesaj attığımızda 20TL bağışta bulunabiliyoruz. 1.200.000 kişi kalan miktar için birer tane mesaj gönderirse kalan miktara ulaşılır. 2.400.000 kişi ortak olarak birer mesaj gönderirse kalan miktara yine ulaşılabilir. Biraz daha kolay bir hesap yapayım 240.000 kişi 5’ er tane mesaj gönderirse kalan miktara yine ulaşılabilir. Bizlere düşen yardım kampanyasını Şanlıurfa dışında ülke geneline duyurmak. 

 Umarım bu yazı, Yağız’ a umut ışığı olur ve bir an önce tedavi olup sağlığına kavuşur. 

        

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Sırrı Aygün - Mesaj Gönder
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?