Tarım işçileriyle ilgili vatandaşlardan gelen sitem!

Değerli okurlar, son dönemlerde işçi ücretleriyle ilgili ciddi iddialar var ki bunların muhakkak araştırılıp açıklığa kavuşturulması gerekiyor.

Öyle ki ilçe kaymakamlığınca her yıl tarım işçilerinin yevmiyelerini belirlemek amacıyla ilçe Ziraat Odası ve tarımla ilgili diğer oda temsilcileriyle toplantılar yaparak bir ücret belirlenir.

Yalnız aldığım duyumlara göre, kaymakamlıkça belirlenen işçi ücretlerini emekçilere tam olarak veren çok az bir kesimin olduğu yönünde.

Kimileri çıkıp piyasa serbest piyasa ekonomisi kardeşim diyebilir ki bölgemiz Türkiye’nin en çok işsizinin bulunduğu yer. Bunu kadın işçiler açısından değerlendirdiğimiz de bu oran üç katına yükseliyor.

Yani maalesef memleket işsiz kadın cennetine dönmüş durumdaki tarım işçilerinin %80’i kadınlardan oluşuyor. Günlük 100 TL’ye iş bulduğu için sevinen hatta mutlu olan birine sen "kaymakamlığın belirlediği ücretin altına çalışma" dediğin zaman seni kimse dinlemez. 

Bazı aydın arkadaşlar iyi niyetle buna sitem etse de iki arkadaş bu konuda yorum yapmış.

STK temsilcilerinden biri, "Türkiye genelinde mevsimlik işçi yevmileri 216 TL iken Siverek’te 100 TL kimseden ses yok bunun vebali hepimizin boynunadır." diyor.

Bir diğer STK temsilcisi bayan arkadaşın yorumu ise insana devrim ruhu veriyor.

"Herkesin gözü kör kulağı sağır olmuş Siverek ile ilgili sorunların konuşmaya bile korkar hale gelmiş insanlarımız bana dokunmayan yılan bin yaşasın"

Ekonomimiz yamalı bohça, Siverek’te özellikle kadınlar işsiz ancak mevsimsel tarımsal alanda iş bulabiliyorlar.

Hükümetin tarım işçileri konusunda ciddi bir politikası yok. Belirlenen ücretleri ne denetleyecek personel ne de böyle bir mekanizma var. Yani bazı STK temsilcilerimiz ya olayın farkında değiller ya da sosyal medyada “ben konuştum, oldubitti” havasında.

Boykot desen hiçbir işçi gelmez, gelemez. İşsizlik cennetinin ortasında cehennem sıcağında ucuz iş bulduğu için sevinen bir kitleyle hangi toprak sahibine karşı protesto yapıp işe gitmeme kararı aldıra biliriz? Tarım işçileri olarak kaç kişi bu karara uyar merek ediyorum?

Gelin işçileri ucuz fiyata çalıştıran çiftçilere gidelim. İşçilerin hakkını niye tam ödemiyorsun diyelim. Adamlar başlar mazottan, gübreden, ilaç fiyatından, kuraklık yüzünden verim düşüklüğüne kadar sayar ha sayar.

Kısacası bu sorunlar ekonomik, sosyal ve iş güvenliğinden kaynaklanıyor. Mesele ülke meselesi. Bırakın ucuz iş gücünü iş bulana aşk olsun.

Ha bir de diyorlar, “neden gündeme gelmiyor, kimsenin sesi çıkmıyor.” Aha yazdım, bakayım hangi yetkili bu konuda çalışacak, iş güvenliği ve ücret denetimi yapacak….

 

Ben iyi biliyorum ki yine yazdığımla kalacağım. Kalın sağlıcakla!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şükrü Dolaş - Mesaj Gönder
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?