İnsanlara Aldanmayın

Hiçbir şey veya hiç kimse göründüğü kadar iyi veya kötü değildir bu hayatta. Bazı insanlara dışardan bakınca  iyi olduklarını bildiğimiz veya sandığımız bunlar arkadaş,dost yada akraba olabilir iyi insanlardır deriz.

Aslında hiç de öyle değil hiç kimsede dört dörtlük değildir. Bunların arkasında ne var?

Merhametli , şefkatli ağzından bal akar ama birde bakarsınız ufak bir öfkesiyle herşeyi ortaya çıkarır ve ahkâm kesmeye başlar.

Bunu anlarız ki yaptıklarıyla, söyledikleri bir birini tutmaz.

Kimi kişileri dürüst  zannederiz adamın ağzından yalan sevmem, yalana katlanamam sözleri dökülür durur ama ufaktan kuyruğuna basıldımı ilk sıkıştığı anda yalana baş vurduğunu görürüz.

Kimi kişiler içinde bu yaramaz insan, boş insan deriz. Evet kötü olabilir, bir işte başarılı olamaz söz dinlemez veya vurdum duymaz olabilir ama hiç bilmediğimiz farklı bir yönüde olabilir belki merhametli ve vicdanlıdır yolda bulduğu küçük bir kediye sahip çıkar ve ona bakar veya muhtaç, yoksul insanlara gizlice yaptığı yardımlar'la insanlar tarafından  sevilmedigini beğenilmediğini bilsede Allah katında merhametiyle sevildiğini bilir.

Hep bunu düşünmüşümdür. Görmezden mi gelmeli yada insanlık hâli deyip geçmelimi.? Ama bazı şeyleri neden görmezden gelelim ki insanların hatalarını yüzlerine vurmak gerekmez mi.? Gerçi bu zaman da bunları yapmak, söylemek biraz zor su yüzüne çıkacak binbir yüzleri vardır çünkü bu insanlar ne kadar haklı olsanız'da seni oracıkta sustururlar.

Mevlanın dediği gibi;

"İnsanları; kitaplar gibi düşünün ve kapaklarına bakıp aldanmayın ; Asıl değerini okumaya başlayınca anlarsınız.."

Bu yüzden bunu demek lazım yüzüne, şahsına ve karekterine bakıpta aldanmayalım ve hiçbir şey hiç kimse göründüğü gibi değildir.

İçi dışı yüreği güzel olan insanlara denk gelmek ümidiyle sağlıcakla, huzurla kalın.

Saygılarımla

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hülya Alptekin - Mesaj Gönder

# olan, ilkAnket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?