Bunlar Lüks Değil İhtiyaç

  Günümüzde enflasyon ve hayat pahalılığıyla adeta boğuşuyoruz. Öyle ki bir şeyin lüks mü yoksa ihtiyaç mı olduğunu birbirine karıştırır olduk. Türk Dil Kurumuna göre lüks; giyimde, eşyada, harcamada aşırı gitme, gösteriş ve şatafat anlamlarında açıklanmış. Aynı kuruma göre ihtiyaç; gereksinim olarak açıklanmış. İktisat bilimine göre de benzer şekilde açıklanmış. İnsan hayatının idamesi için gerekli olan şeyler ihtiyaç gerekli olmayan harcamalar ve istekler için lüks diyebiliriz.

  Öyle ise tuvalet kâğıdı, cep telefonu, kıyafet, gıda, temiz su, hijyenik ped, bebek bezi, bebek maması, bebek arabası, sağlık hizmeti almak, sebze, meyve, arkadaşlarla buluşmak, dışarıda yemek yiyebilmek, tatil yapmak, toplu taşıma, seyahat edebilmek, bir bilgisayara sahip olabilmek, evlenebilmek(sizlerde taktir edersiniz ki şehrimiz bu konuda istisnadır), okula servisle gidip gelebilmek, sinemaya gitmek, yeni çıkan bir kitabı satın alabilmek ve … Liste böyle uzayıp gidebilir. Bu kısa listedekilerin hangileri artık bizim için lüks ve ulaşılmaz. Hiç durup bir an kendi kendinize sordunuz mu?

  Lüks ve ihtiyaç kavramlarını karıştırmamız, sadece alım gücümüzün azalmasıyla açıklanamaz. Bir şekilde duyduğumuz ve maruz kaldığımız telkinlerle iki kavramı birbirine karıştırıyoruz. Öyle bir hale geldik ya da getirildik ki ihtiyaçlarımızdan dolayı neredeyse hâya edeceğiz. Oysa bazı şeyler zamanında güzel; gençken seyahat edebilmek veya orta segment bir arabaya sahip olabilmek gibi.

  Sosyal medya hesapları aracılığıyla yapılan sokak röportajlarına sizlerde denk gelmişsinizdir, neredeyse teneşirin bile paklayamayacağı insanlar gençlere ‘’çıkar cebindeki telefonu’’ diyor. Bunun yanında aldıkları tepkiler bazen yüreğimize su serpmiyor değil. Kıvrak zeka ve entelektüel birikim her zaman kahvehane dilinin önüne geçmiştir.

  Etiket fiyatına bakmadan satın alabilmek şöyle dursun. Hayatımızı idame edebilecek ve makul ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek bir yaşamımızın olmasını diliyorum.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Sırrı Aygün - Mesaj Gönder
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?