2.Üniversite

Kuranı kerimin ilk harfi oku, Hz. Ali, ilim Çin’de de olsa öğreniniz. Derken eğitimin önemine dikkat çekmişlerdir. Tamam eğitimin yükü ağır ama cehaletin sonuçları felakettir diyor ve başlığa dönüyorum.

2. Üniversite

Nereye?

Tabi ki Şanlıurfa’ya

Kim ön ayak olup bütün mesaisini bu minvalde harcıyor. Şanlıurfa Vakfı ve özellikle Sayın Başkanı Mehmet Emin KARAHAN hocamız.

Evet bu eğitim gönüllüsü koca yürekli adam çıkıp Şanlıurfa’ya 2. Bir üniversite şart dedi.

Neden derseniz ?

Memleketin dinamiklerini biliyor. Memlekete bir üniversitenin yetmediğini belgeleriyle birlikte anlatıyor. Ve şöyle diyor “ Bir şehrin şanlı bir şehir olması elbette ki orada yaşayan insanların niteliğine bağlıdır. Bizler de çocuklarımıza modern bir kent bırakmak istiyorsak daha çok çalışmamız gerekecektir. Çünkü nitelikli bir neslin yetişmesi ancak eğitim-öğretimdeki kalite artışı ile mümkündür. Bu sürecin son halkası ise üniversitelerdir. Ülkemizde, şehrimiz 19.242 km2’lik yüzölçümü ile 7. Nüfus bakımından ise 8.büyük ildir. Öğrenci sayısı bakımından İstanbul’dan sonra 1. sırada bulunmaktadır. Ayrıca yurt içindeki, Türki Cumhuriyetlerindeki ve Avrupa’daki vakıf üniversitelere gidenlerin dışında da Kuzey Kıbrıs’taki vakıf üniversite öğrencilerinin %30’nu Şanlıurfalı öğrenciler oluşturmaktadır. Bunların dışında da muhafazakâr aile yapıları nedeniyle kız çocuklarını il dışındaki bir okula göndermeyenleri de göz önünde bulundurduğumuzda 2. Üniversitenin şehrimiz için bir mecburiyet olduğunu belirtiyor. Ve sunu ekliyor. Üniversiteler bulundukları şehre maddi-manevi pek çok katkı sağlarlar: AR-GE ve uygulamalı çalışmaları ile alt yapı ve üst yapıda gelişimler oluştururlar,  sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetleriyle kuruldukları bölgeye muazzam katkıda bulunurlar.  Gerek çalışanları gerekse öğrenciler harcamalarıyla ekonomik canlılık katarlar. Ayrıca öğrencilerin ailelerinin şehri ziyaret etmeleri nedeniyle turizmi de canlandırırlar. Böylece öğrenci ve aileleri şehrimizin gönüllü turizm elçisi de olurlar.

Üniversite akademisyenleri, çalışanları, hizmet alımı personeli, teknoloji merkezleri, üniversite hastanesi çalışanları ve öğrencisi ile ciddi bir nüfusu bünyesinde barındırırlar. Buna üniversiteye ve öğrencilere destek veren yurt, kafe, kırtasiye vb. destek hizmet birimleri personelini, esnaflarımızı da eklersek büyük bir kitlenin, üniversite faaliyetlerinin içinde ve üniversiteden ekonomik kazanç sağladığını görürüz.

Toparlayacak olursak baştan sona memleketi düşünen, kalkınmasını isteyen ve bu uğurda çaba gösteren Şanlıurfa Vakfı Şube Başkanı Mehmet Emin KARAHAN hocamızı gerek halk olarak, gerek STK’lar olarak, memleketin üst yöneticileri olarak ve özellikle bütün siyasi partileri olarak yalnız bırakmama adına ve memleketimizin gelişimi adına elimizi taşın altına koyma zamanı diyorum. Unutmayınız ki başka Şanlıurfa yok.

Sonuç olarak hayat tercihler ve ödeyeceğin bedeller üzerine kuruludur. Tercihini ne şekil yaparsan  bedelini de o şekilde ödersin. Tercihimiz eğitim ve haliyle Şanlıurfa’mız olsun. Bedeli de çağdaş, gelişmiş ve eğitimli bir toplum olsun diyor. Bu fikrin babası Sayın Mehmet Emin KARAHAN’a teşekkür ediyor. Haydi hep birlikte Şanlıurfa için 2. Üniversite diyorum

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Halil Orhan Aslan - Mesaj Gönder
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?