Dijital Vasiyetname

Dijital bankacılık, dijital para, dijital telif, dijital hoca… Teknolojideki gelişmeler ve dijital dönüşüm neredeyse her gün yeni bir dijital kavramla bizi tanıştırmakta. Hemen hemen her alanda geleneksel yöntemler yerini dijital yöntemlere bırakıyor. İstesek de istemesek de bir şekilde karşımıza çıkmakta ve gelişmeleri takip edebilmek neredeyse imkânsız.
Vasiyet, İslam Dininde de önem atfedilen Kur'an-ı Kerim' de çeşitli ayetlerde geçen ve vefat eden kişinin vefatından önce veya vefat anında geride kalanlardan talepleridir. Vasiyet, İslam Dinine ve Medeni Hukuka göre çeşitli yöntemlerle yapılır.
Dijital vasiyetname ise daha çok cep telefonu uygulamaları aracılığıyla bırakılan bir çeşit mesaj veya dijital varlığı içeriyor. Bırakılan mesaj herkese açıkta olabiliyor sadece bir kişiye özelde olabiliyor. Her halükârda mesajın ancak kişinin vefatından sonra iletilme garantisi veriliyor. Geçtiğimiz gün-lerde cep telefonuma kim olduğunu bilmediğim birisinin bana dijital vasiyet bıraktığını içeren bir mesaj aldım. Başta ciddiye almadım sonra merak edip araştırdım ve sonunda bugünkü yazımın konusunu da belirlemiş oldu o mesaj. Aniden gelen böyle bir mesaj haliyle tedirginlik ve merak uyandırdı bende, tabii olarak. Neyse ki aradan geçen zamanda kötü bir haber almadım. Şu da var ki gerçekten böyle bir mesaj bırakılmış mı yoksa toplu olarak cep telefonu kullanıcılarına mesaj mı atılmış şimdilik bilmiyorum.
Uygulama Türkiye' de hayata geçirilmiş ve ilk hafta otuz bin kişi dijital vasiyet bırakmış. Bekir Güzeller isminde genç bir girişimci tarafından hayata geçirilen bu fikir son zamanlarda dikkatimi çeken girişim hikâyelerinden biri olarak hafızamda kalacak. Bakalım önümüzdeki günlerde bu fikir ülkemizden diğer ülkelere viral olacak mı?
Umarım yeni bir dolandırıcılık yöntemi değildir. Düşünsenize belli bir ücret karşılığında son mesajınızı bırakmak istediğiniz kişiye içinizi döküyorsunuz ve vefatınızdan sonra bu iletilmiyor. Şahsen birisine söyleyeceklerim var ise sağken yüzüne karşı söyleme taraftarıyım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Sırrı Aygün - Mesaj Gönder
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?