Bu Yaz Boğulmayalım

  Geçen yıl aynı konuda kaleme aldığım yazımın başlığı ‘’boğuluyoruz’’ idi. Hilvan’ da üç kardeşin aynı anda boğulması beni derinden etkilemişti ve o yazıyı kaleme almıştım. O üç kardeş ile ilgili bir detay daha sonra dikkatimi çekti. Onların vefatından kısa bir süre sonra annem vefat etti ve ne acı ki annemin mezarıyla onların mezarlarının arası on metre kadar. Annemin mezarını her ziyarete gittiğimde yan yana olan o üç mezara bakıp üzülüyorum…

  Ne yazık ki,  ülke genelinden boğulma haberleri gelmeye başladı. Her yaz mevsiminde neredeyse her güne boğulma haberleriyle uyanıyoruz. Üstelik denize kıyısı olmayan yerlerde daha fazla boğulma vakaları meydana gelmekte. Şehrimizde de boğularak hayatını kaybedenlerin sayısı azımsanmayacak derecede. Boğulanlar genelde yüzme bilmeyen ve buna rağmen suya girenler maalesef. Biraz da göz göre göre boğuluyor insanımız. Malum şehrimiz yaz mevsimini oldukça sıcak geçiriyor. Şehrin çeşitli yerlerindeki ve parklardaki süs havuzlarına bile küçük çocuklar serinlemek için giriyorlar. Evet, ilgili kurumlar herkesin başına birer kişi nöbetçi koyamaz ancak çeşitli tedbirlerle boğulma vakalarının önüne geçilebilir. Kurumların yanı sıra ailelerin de çocuklarına sahip çıkmaları gerekmekte. Bu konuda da aileler çeşitli eğitimlerle bilinçlendirilmeli. Bu konuda, herkes evinin önünü süpürse her yer temizlenir mantığıyla hareket edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

  Karaköprü ilçesinde, geçtiğimiz günlerde Gençlik ve Spor Bakanının da katılımıyla açılışı yapılarak faaliyete konulan yarı olimpik yüzme havuzunun ilk bir haftadan sonra ücretli olacağı açıklandı. Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, gece vakti sokakta simit satan bir çocuğun tepsisindeki tüm simitlerini satın alıp dağıttıracak kadar ince düşüncelidir. Umarım sıcak yaz günlerinde de Şanlıurfa halkının belediyeye ait havuzdan ücretsiz yararlanması için gerekli adımları atar.

  Bu yaz boğulmayalım. İnsan hayatı, insanımızın hayatı bu kadar ucuz olmamalı

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Sırrı Aygün - Mesaj Gönder
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?