NFT

  Dijital gelişmeler yeni kavramlarla karşılaşmamıza ve hayatımıza yeni kavramların girmesine neden olmakta. Ben bir çoğuna sosyal medya paylaşımlarından haberdar oluyorum. NFT(Non Fungible Token)’ de bunlardan bir tanesi. NFT ile ilgili sosyal medya paylaşımlarında sıklıkla karşılaşmamdan sonra hem okur için hem de kendim için araştırdım. Yotube’ da NFT ile ilgili bilgi veren birçok video mevcut. Peki, nedir bu NFT?

  NFT(Non Fungible Token)’ nin Türkçe karşılığı “Değiştirilemeyen Token” veya “Değişmesi mümkün olmayan para” olarak tercüme edilebilir. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, artık NFT' nin Türkçe karşılığını “Nitelikli Fikrî Tapu” olarak kullanmayı düşündüklerini açıkladı.

  Herkes NFT oluşturabilir. Çektiğiniz bir fotoğraf, görüntü, çizim veya ses kaydı da NFT olabilir. NFT’ ler dijital sanat eserlerini ve koleksiyon ürünlerini tescil edilebilir ve satılabilir varlıklar haline getiren dijital sertifika anlamına geliyor. Herhangi bir şekilde bir NFT oluşturup bununla ilgili kurulan internet siteleri aracılığıyla satmak veya yatırım amacıyla satın alıp onun tek sahibi olmak mümkün. Yine NFT’ yi oluşturan kişinin, sahip olduğu NFT’ yi satarken bir sözleşme ile daha sonra o NFT’ nin tekrar satılması halinde komisyon alması mümkün olmakta. Bununla birlikte sanatçının meydana getirdiği eserden bağının kopmaması ve sürekli gelir elde etmesi sağlanmakta.

  Bu iş nereye doğru gider, doğrusu şimdiden kestirmek mümkün değil. Sahip olduğunuz bir NFT’ yi insanlar ne için satın alsın? Bu soru, bu alanda bir şeyler yapmadan önce cevaplandırılması gerekiyor. Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey kendisine ait ilk Tweet’ i NFT olarak tanıttı ve açık artırmada 2,5 milyon doların üzerinde rağbet gördü.

 

  NFT ile ilgili gelişmeleri ve oluşturulması muhtemel hukuki alt yapıyı takip edip, göreceğiz. Siz yine de ne olur ne olmaz dolandırıcılığa karşı dikkatli olun ve tedbiri elden bırakmayın derim.

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Sırrı Aygün - Mesaj Gönder
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?