Bir Bayram Yazısı

     Ramazan bayramı mı, şeker bayramı mı tartışması bir kenara dursun. Ramazan ayı adalet ayıdır, oruç tutan herkes ayrım olmaksızın aynı zaman diliminde aynı yasaklara tabi olur. Bir ramazan ayını daha uğurlarken bir bayrama merhaba dediğimiz şu günlerde nerede ne zaman ve kimin bana söylediğini hatırlamadığım bir söz düştü aklıma ‘’Allah insanlar bir araya gelsinler diye her haftaya bir Cuma koymuş ve yetinmemiş her yıla da iki bayram koymuştur.’’ İçinde bulunduğumuz tam kapanma süreci fiziki anlamda bizleri birbirimizden uzaklaştırdı. Teknolojinin nimetleri ise bizi birbirimize kilometrelerce öteden yaklaştırmaktadır. Teknolojik anlamda bizleri birbirimize yaklaştıracak birçok alternatif bulunmakla beraber mütemadiyen yeni uygulamalarda hayatımıza girmektedir.

  Halk arasında hep eskiye olan özlem dile getirilir. Eski bayramlar, eski adetler, eskinin insanları, eski dostluklar… Belki de modern insanın kendisiyle en büyük çelişkisi budur. İçinde bulunduğu ve hızına yetişemediği teknoloji, yapay zekanın yanında eskiye olan özlem. Eminim bugünün eskisini özleyenlerin, özlediği dönemde de insanlar daha öncesini özlüyorlardır ve silsile ilk insana kadar gider. Otuz yaşındayım ve ben çocukken de eskiye özlem vardı.

  Bu bayram buram buram birlik beraberlik kokmuyor. Pandeminin gölgesinde geçecek olan üçüncü bayram. Pandemi yaşam tarzımızı değiştirdi ve bizlere her anlamda şimdiye kadar görmediğimiz hayal bile etmediğimiz alternatifler gösterdi. Bundan bilmem kaç yıl sonra şimdiki neslin bu bayramı özleyip hasretle yad edip etmeyeceği tartışılır ama bir kesim muhakkak özlemle yad edecektir ‘’Nerede o eski bayramlar annem sabah kalkıp…’’ ile başlayan cümlelerle. İleride özlemle yad edeceğimiz günleri özlemeye değer bir şekilde bayram tadında yaşamamızı diliyorum. Şimdiden Ramazan Bayramınızı kutluyorum. 

  Bu yazıyı 2021 yılı Ramazan Bayramı için kaleme almıştım. Aradan geçen zamanda pandemi etkisini azalarak göstermeye devam etse de gündemimiz ekonomi, geçim derdi, enflasyon ve alım gücünün azalması oldu. Bakalım önümüzdeki yıl Ramazan Bayramında gündemimizde neler olacak…

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Sırrı Aygün - Mesaj Gönder
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?