Kadir Gecesi

Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennem ateşinden kurtuluşa vesile olan bir ramazan ayının sonuna yaklaştığımız bu  günlerde, yüce Allah'ın bin aydan daha hayırlı olan bu ayda kadir gecesine erişmenin huzurunu ve maneviyatını yaşıyoruz.

Hz. Peygamber’in ilk vahyi aldığı gece " Kadir gecesi" kuran’ın indirilmeye başlandığı gecedir. Ve bin aydan daha hayırlı olan bu gecede Cenab-ı Hakk şöyle buyurmaktadır:

Şüphesiz biz, Kuran-ı Kadir Gecesi'nde indirdik. Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler yer yüzüne. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar yeryüzünde kalırlar.

Bu af ve mağfiret gecesini, gündüzünü huşu içerisinde geçirmek ve tövbe, istiğfar etmek için bu geceyi en güzel şekilde idrak etmek için gayret gösterelim.

Bu gecenin feyz ve bereketine binaen Müslümanlığın gerektirdiği vazifelerimizi yerine getirelim. Hasetlikten, düşmanlıktan, nankörlükten, yobazlıktan kurtulmak için Rabbimize yalvaralım ki ahirette Allah'ın huzuruna temizlenmiş olarak çıkalım.

Kadir Gecesi'nde Peygamber efendimiz şöyle dua ediyor.

“Allahümme inneke afüvvün, kerimün, tühibbül'l-afve fa'fü annî” (Allah'ım! Sen çok çok affedicisin, kerîmsin, affetmeyi seversin, beni affeyle”. O zaman hep birlikte bu duayı edelim inşallah.

Bu vesileyle Kadir gecenizi kutlar, hayırlara vesile olmasını dilerim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hülya Alptekin - Mesaj Gönder
Anket Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa kime oy verirdiniz?